روستای سده خنج
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٧
 
خیلی ها موفقیت را داشتن موقعیت شغلی مناسب و برخورداری از رفاه کامل می دانند ، اگرچه بسیاری ثروتمند بودن را به عنوان نوعی ارزش، شاید شبیه به موفقیت نمی دانند، اما در بسیاری از کشورهای دنیا چنین است. از همین  راهروی فکری هم هست، که ثروتمند ترین مردان و زنان دنیا، آنجا که سامانه مالیاتی درستی هم وجود دارد، با افتخار سر خود را بالا می گیرند و از ثروت مشروعی می گویند که البته قانونمد و شفاف به دست آمده است و کم نیستند لیست های ثروتمند ترین افراد یک کشور یا جهان که در نشریات مطرح می شوند.
 
در “ایران سال ۱۳۸۹ “اما ، موضوع مثل خیلی از مقولات دیگر متفاوت از دنیاست. در اینجا، پولدار بودن همان است که در «به کجا چنین شتابان؟» و «دارا و ندار» نشان داده می شود ؛ اگرچه این سریال محصول ماه های اخیر است، اما فیلمنامه آن در ذهن بسیاری از افراد جامعه ما از خیلی سال ها پیش نقش بسته است. سال هایی که گنج قارون ساخته شده بود.
 

بر اساس این تفکر است که: «اولا پولدار ها خبیث هستند و هیچ راهی به جز بالا کشیدن حق فقرا نداشتند تا پولدار شوند. ثانیا، پولدارها معمولا امراضی نظیر سرطان خون (خاص مرفهان بی درد) دارند و اگر این را هم نداشته باشند، حتما از حرص پول سکته می کنند. بچه هایشان هم که اگر ایدز نداشته باشند(که این ایدز هم سوغات یک سفری خارجی و بی بندوباری است) حتما معتاد و الکلی هستند.»

 
با این پاراگراف کوتاه، چه کسی حاضر می شود بگوید من ثروتمندترین ایرانی هستم؟ بهتر آنکه چیزی رو نشود. از طرف دیگر هم، خانواده ۸ نفری که نان شب شان به زحمت در می آید، پای تلویزیون ال سی دی قسطی(وارد شده توسط یکی از آن ثروتمندان ایدزی)  بنشینند ، وقتی که نوک پاهایشان به خاطر تنگی جا به هم می خورد، ۵۰۰ تومان تخمه آفتابگردان بشکنند و به عاقبت ثروتمندان بدبخت نگاه کنند و خدا را هزار مرتبه شکر کنند که اگر پولدار نیستند و قسط خرید وسایل منزل و اجاره خانه و شهریه دانشگاه عقب افتاده و پول خرید گوشت ندارند و شیر یارانه ای گیرشان نمی آید و زیر کفششان هزار بار وصله شده، لااقل بچه هایشان ایدز ندارند، دست به قتل نمی زنند، از اعتیاد کمرشان نشکسته و…!از بحث دور نشویم، به لطف سامانه های مالیاتی و مالی کشورمان ایران، دو دسته ثروتمند وجود دارند. دسته اول که همیشه هم بحث برانگیز بودند، رانتی هستند و زمین خوار و … اینها را کسی نه می شناسد، نه دیده، نه حساب هایشان معلوم است. لااقل ۵ سالی هم هست که اسمشان از نوک زبان، به بیان نرسیده و هنوز مردم منتظر شنیدن نامشان هستند و مدارک ثروت نامشروعشان.در ضمن وقتی نام شان از نوک زبان بزرگان به مقام بیان نرسیده، انتظار زیادی است که از قلم ما بچکد!
پس اجازه بدهید سراغ دسته دوم برویم، همان ها که ثروتمند هستند، اما شناخته شده اند و به خاطر شناخته شده بودنشان، مالیات می دهند. مالیاتی که کوچه های شهرمان را با آن اسفالت می کنند، صدا و سیمای مان را با آن می چرخانند و… برای پیدا کردنشان باید کمی بگردیم.
در فهرست زیر، هرجا که دیدید، نام شرکت یا کارخانه ای آمده است، بدانید که در آن بنگاه اقتصادی، اشخاص زیادی کار می کنند و به واسطه تولید، چرخ اقتصاد خانواده شان می چرخد ؛ پس قابل احترام هستند.

 

***

۱- علاء میرمحمدصادقی: الان ۷۹ سال دارد و متولد اصفهان است.  کسی که همه او را به‌عنوان پدر گچ و سیمان کشور می‌شناسند.
اولین صندوق قرض‌الحسنه انقلابی را ۳۸ سال پیش در مسجد لرزاده تأسیس کرد.
او بنیانگذار سازمان اقتصاد اسلامی است که روزی قرار بود بانک خصوصی بازاری‌ها باشد اما با تهدید به استعفای ۷ عضو کابینه دولت موقت، به محاق تعلیق رفت تا سرانجام در دولت احمدی‌نژاد به بانک قرض‌الحسنه تبدیل شد.
میرمحمد صادقی رئیس انجمن صنایع و معادن گچ کشور، رئیس خانه معدن کشور، بنیانگذار و رئیس هیات مدیره اتاق های مشترک این و کانادا، ایران و افغانستان، کمیته مشترک ایران و کره، شورای مشترک ایران و بحرین، و ایران و عربستان، اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات معدنی، عضو هیات مدیره شرکت کشتی سازی نوح، شرکت صنایع گچ  خوزستان، شرکت صادراتی بنادر جنوب، شرکت پخش سیمان کشور و عضو هیات رئیسه اتاق تهران است.
 
۲- سید حمید حسینی: حضور اشخاصی مثل صفایی فراهانی در مجلس ترحیم پدر وزیر ارشاد برای بسیاری سوال برانگیز بود.
پاسخ سوال را باید در فعالیت های اقتصادی برادر وزیر ارشاد جست، بالاخره برادر وزیر ارشاد با صفایی فراهانی همکار است.
۵۲ ساله است و اهل رفسنجان. رئیس هیات مدیره گروه بین المللی مذاکرات و مدیر عامل شرکت پالایشگاه نفت سروش است.
 
 
۳- محسن خلیلی‌عراقی: مدیرعامل شرکت بزرگ بوتان. همین بوتان کافی است تا دامنه فعالیت های او مشخص شود.
رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت بوتان است، رئیس هیات مدیره انجمن مدیران صنایع ایران، رئیس هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران، دبیر کل کانون عالی کارفرمایان ایران، رئیس هیات مدیره شورای صنایع لوازم خانگی ایران، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان توزیع کننده گاز مایع ایران است. عراقی متولد ۱۳۰۸ در تهران است.
 
۴- شاهرخ ظهیری: حتما لااقل یکبار سس های او را تجربه کردید، به او سلطان سس هم می گویند ؛ پیشگام صنایع غذایی در کشور و بنیانگذار کارخانه‌های مهرام است.
علاوه بر این، ظهیری ۸۰  ساله عنوان های دیگری نظیر: نایب رئیس اتاق های مشترک ایران و روسیه، ایران و استرالیا، ایران و ارمنستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و کانادا، رئیس کمیسیون کشاورزی در صنایع و بسته بندی اتاق ایران، عضو هیات رئیسه انجمن مدیران، نایب رئیس کنفدراسیون صنایع غذایی ایران را نیز در کارنامه دارد. سلطان سس ایران ، متولد تهران است.

۵- مهدی جاریانی: هربار که حمام بروید یا دست هایتان را بشویید، شاید به یاد جاریانی بیفتید.  جاریانی متولد تهران است و ۶۲ سال سن دارد. جاریانی مدیر عاملی شرکت های: پاکسان، انتباه، تولی پرس، پخش عظیم، کالا مصرفی، تولید مواد اولیه داروپخش(تماد) را در کارنامه دارد.

۶- علینقی خاموشی: متولد تهران است، اما چه کسی نمیداند که او اصالتا مشهدی است؟
بالاخره دوران زیادی را به صندلی ریاست اتاق های بازرگانی تکیه زده و از سابقه دار هاست.

به کت و شلوار عادیش نگاه کنید و با خودتان فکر کنید که در روزگاری نه چندان دور، هر مردی در شب دامادیش یکی از محصولات آقای مدیر را به تن می کرد.
درست متوجه شدید، خاموشی ۷۱ ساله، این عنوان ها را در کارنامه دارد(به جهت فزونی تعداد شرکت هایی که به واسطه ریاستش در بنیاد در آنها نیز نفوذ داشته است از ذکر بسیاری از آنها در اینجا خودداری شده است): رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری ایران، رئیس هیات مدیره شرکت های: ریسندگی و بافندگی مطهری و پوشاک جامعه، مدیر کل شرکت های: ریسندگی و بافندگی مقدم و تیم، مدیر تولید نساجی ممتاز، عضو شورای عالی پول و اعتبار و رئیس بنیاد مستضعفان.

۷- اسداله عسگراولادی:  همین یکی –دو هفته قبل، جوابیه معترضانه ای را به یکی از روزنامه های کثیر الانتشار فرستاده بود، از آنها گله کرده بود که چرا از وی با عنوان «حاجی ترانسفر» نام برده اند.

عسگراولادی اهل تهران  است و چه کسی است که او را نشناسد. بر اساس روایتی پیر مرد خوش قلب در جریان نگرانی بخش خصوصی از واگذاری نمایشگاه بین المللی تهران با آن وسعت در آن نقطه اعیان نشین تهران در جمع هیات نمایندگان اتاق چنین گفته بود: جناب رئیس(آل اسحاق) اگر اجازه می دهید، بنده به عنوان یک «کاسب جزء» همین حالا چک خرید نمایشگاه را بکشم!

این اظهار نظرش در مقابل دیدگان حیرت زده خبرنگاران در زمان خودش کم سر و صدا نکرد!
از اعضای بنام مؤتلفه، رئیس اتاق مشترک ایران و چین، دارنده شرکت بزرگ «حساس» که در عرصه صادرات خشکبار و به خصوص پسته ایران در سطح جهان صاحب نام است. چند هفته قبل هم گفته شد دو بانک چینی را خریده، البته بعدا متذکر شد که کل بانک ها را نخریده ، بلکه سهام آنها را خریداری کرده است.

۸- فاطمه مقیمی: اهل رشت است. به روسری صورتی رنگش نگاه نکنید، راننده کامیون های زیادی آخر برج چشمشان به دست خانم رئیس دوخته شده است.
موسس و مدیر عامل شرکت حمل و نقل بین الملل است و در کارگروه های مرتبط با موضوع حمل و نقل همکاری های زیادی دارد.
داستان زندگیش هم خالی از لطف نیست. مقیمی قرار بوده مترجم یا معلم زبان باشد. ماجرا از جایی شروع شده که مترجم یک شرکت حمل و نقل بین المللی شده است و بعد وقتی صحبت های روسایش را ترجمه می کرده، فکر کرده که چرا خودش مدیر نشود. همین می شود که یک شرکت راه می اندازد و باقی ماجرا!

۹- محمد مهدی رئیس زاده: مشهدی ۵۲ ساله انگار برای مدیریت در این دنیا حاضر شده: عضو هیات مدیره و مدیر عامل گروه صنایع سیمان کرمان، عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت تسهیلات بازرگانی صنعتی، عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت بازرگانی صنایع ملی ایران، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سیمان کرمان، عضو هیات مدیره شرکت سیمان ممتازان، عضو هیات مدیره گروه تولیدی لاستیک بارز، نایب رئیس هیات مدیره شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران و… .

۱۰- احمد امیراحمدی: ۷۱ ساله است، اما خیلی جوان مانده، به گوش های شکسته و پف کرده اش که نگاه کنید ظاهرا رمز جوانیش را دریافتید، کشتی گیر با سابقهای است. البته کیست که نداند کار و پول خوب هم آدمی را جوان نگه میدارد! کشتی‌گیر قدیمی با گوش‌های شکسته که به‌عنوان پدر سرب و روی کشور شناخته می‌شود اهل تهران است.
علاوه بر سرب و روی، در صنعت شیشه و بلور هم کم فعالیت نکرده است. عناوینی چون: رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت شیشه و بلور استان تهران، و شرکت تعاونی تولید کنندگان شیشه و بلور و انجمن تخصصی صنایع همگن شیشه وبلور تهران، نایب رئیس خانه صنعت و معدن تهران و… را هم یدک می کشد.

 

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٧

شبکه صدای آمریکا بازهم در پخش زنده خود، یک بازیگر دیگر را بدون حجاب به نمایش گذاشت.
براساس این گزارش، مینا لاکانی، بازیگرسینما و تئاتر در برنامه شباهنگ صدای آمریکا بدون، حجاب حاضر شده تا اهداف این شبکه ضد ایرانی را تامین کند. وی در مصاحبه با این شبکه خود را مبرا از حزب بازی خواند ولی مدعی شد به خاطر همبستگی با مردم، از ایران خارج شده است.

 

لاکانی در این مصاحبه عدم حضورش در صدا وسیما را نه ضعف بازیگری و نامناسب بودن برای نقش، بلکه سیاسی خوانده و تصورات ذهنی مبنی برتماس های مشکوک را مطرح کرد.
یاد آور می شود، مینا لاکانی در سال 1348 درتهران متولد شد و با بازی در تئاتر هملت به کارگردانی دکتر قطب الدین صادقی وارد عرصه ی بازیگری شد. پس از آن با فیلم «پرواز را به خاطر بسپار» به کارگردانی حمید رخشانی اولین تجربه سینمائی خود را پشت سر گذاشت، با فیلم «روز فرشته» به کارگردانی بهروز افخمی حضور خود را در سینما تثبیت نمود.

لاکانی با بازی در فیلم «دیدار» به کارگردانی محمدرضا هنرمند توانست سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن را از سیزدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کند. بعدها او در فیلم های مختلف سینمائی به ایفای نقش پرداخت و حضور در تلویزیون را با سریال «همسفران» و فیلم تلویزیونی «پریماه» تجربه کرد.
ایفای نقش در تله تئاترهای «کسب و کارهای آقای فابریزی» و «در پوست شیر» قسمتی دیگر از فعالیت های تلویزیونی لاکانی را شامل می شود.
گفتنی است، پیش از این هم شبکه صدای آمریکا در برنامه خود با نوعی روانشناسی، فریبا داودی مهاجر را مجبور کرد تا روسری را از سر خود بردارد.

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٧

 

فیلم مبتذل و ضد ایرانی “ش…” با بازی یک دختر بوشهری به زودی در سینماهای آمریکا به روی پرده می رود.
به گزارش سایت خبری جانا این فیلم نگاهی دارد به خانواده ای نوگرا در تهران. فیلم زندگی دختر شانزده سالۀ این خانواده، عاطفه و دوست او شیرین را نشان می‌دهد که پدر و مادرش به دلیل مخالفت با حکومت ایران اعدام شده‌اند.در این فیلم که به زبان فارسی ساخته شده به ترویج همجنسگرایی، زیرسئوال بردن احکام شرع اسلام و تعصب و حیای جامعه ایرانی پرداخته شده است.
این فیلم به دلیل تمایلات همجنسگرایی موجود در آن، ابراز شخصیت، و پرداختن موانع به اصطلاح فرهنگی در ایران، توجهات زیادی را در جشنواره ساندنس ۲۰۱۱ آمریکا به خود جلب کرد.
کارگردان فیلم، که یک زن ایرانی‌الاصل متولد آمریکاست، این فیلم را در لبنان ساخته است. وی به رویترز اظهار داشته است: «امیدوارم با این کار زمینه‌ جدیدی در سینمای ایران به وجود آورده باشم. 

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٧

رئیس کل اسبق دادگستری استان خوزستان می گوید با وجودی که وکالت پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی از بانک صادرات، به من پیشنهاد شده بود، ولی آن را نپذیرفتم.

این در حالی است که در روزهای گذشته، شایع شده بود امیرعباس سهراب بیگ، رئیس کل اسبق دادگستری خوزستان، که هم اکنون وکیل پایه یک دادگستری است، وکالت پرونده متهمان امیرمنصور خسروی، مدیرعامل بانک خصوصی آریا و فرزندش مه آفرید را بر عهده گرفته است است.

 سهراب بیگ در گفتگو با خبرآنلاین اظهار می کند: "چنین چیزی صحت ندارد که من وکیل پرونده باشم. قرار بود وارد شوم، ولی وارد نشده ام."

وی دلیل عدم ورود خود را به پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات خوزستان را " وسعت و شرایط خاص این پرونده" عنوان کرد و گفت: "با این وجود، اصلا پرونده را مطالعه نکردم و آن را ندیده ام. برای همین اطلاعاتی درباره این پرونده ندارم."

 

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٧

در اثر ظهور این "موازنه جدید قوا در منطقه" ، ایالات متحده تمایل بیشتری به خروج از منطقه و سپردن ایجاد توازن قوا به سه محور ترکیه - اسراییل - مصر خواهد داشت ...موضوع ایران به یک حیطه ژئوپلتیک گسترده تر مربوط نخواهد شد امااز آنجا که ایران به سادگی قدرت ضروری برای ایفای نقش ابرقدرت منطقه ای را ندارد، سدنفوذ ایران همچنان ادامه خواهدیافت .
وب سایت " STRATFOR " در گزارشی با موضوع پیش بینی خود از 10 سال آینده جهان (2010-2020) به ارزیابی دهه یش رو در حوزه روابط بین الملل پرداخته است .

 

به گزارش عصر ایران این وب سایت هر 5 سال یکبار گزارشی از روند های بین المللی و پیش بینی های علمی خود از آینده دهه در پیش رو ارایه می دهد که اخیرا گزارش خود از دهه در پیش رو را منتشر کرده است .

 

در این پیش بینی آینده جهان در حوزه هایی چون خاورمیانه ، اروپا ، شرق اروپا ، جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به عدم تداوم روندهای کنونی اقتصاد جهانی هشدار داده است .

 

بخش هایی از این گزارش در پی می آید:

 

دهه پیش رو

 

از نظر اقتصادی 10 سال آینده اقتصاد جهانی ، شاهد بازگشت و عقبگردی گسترده در مسیر اقتصادی طی شده در 500 سال اخیر خواهیم بود . در 500 سال گذشته رشد مداوم و مستمر " جمعیت " سنگ بنای الگوهای اقتصادی در پهنه گیتی بوده و جمعیت های گسترده تر به معنای نیروهای کار بیشتر ، تدارک سرمایه گسترده تر و بازار بزرگ تر بوده و محصول نهایی روابط اقتصادی انسان بر مبنای رشد مداوم جمعیت های انسانی بوده است .

 

10 سال مابین 2010 تا 2020 نقطه عطفی در توقف رشد مداوم جمعیت جوان و افزایش جمعیت سالخورده خواهد بود و این تغییر بیشتر در کشورهای پیشرفته ای چون ژاپن و کشورهای اروپایی اتفاق خواهد افتاد . این روند در برخی کشورهای در حال توسعه همچون ترکیه ، مکزیک ،چین و هند هم حادث خواهد شد و رشد جمعیت سالخورده این کشورها با آهنگی تندتر از کشورهای اروپایی همراه خواهد بود .

 

تاثیرات این پدیده ، بی شمار خواهد بود ؛ اما مهم ترین این تاثیرات را می توان در دو مقوله کلی " مالی " و " مهاجرتی " دسته بندی کرد :

 

1- مالی : سیستم های بازنشستگی که از نیمه اول قرن بیستم به وجود آمدند ، عموما سن 65 سال را برای بازنشستگی نیروی کار تعیین کرده اند و این در حالی بوده که در آن زمان متوسط طول عمر ( در مردان) در بسیاری از کشورهای پیشرفته حدود 62 سال بوده است .

 

با افزایش شاخص امید به زندگی در بسیاری از کشورهای پیشرفته به بالای 80 سال در دهه های اخیر ، دیگر سیستم قدیمی بازنشستگی (بر مبنای سن 65 سال ) قادر به تامین مالی هزینه های زندگی جمعیت بازنشسته در 15 سال زندگی پس از دوران بازنشستگی نیست و این مساله ، هم به لحاظ فردی و هم از منظر اجتماعی چالش جدی ایجاد کرده است .
سن بازنشستگی نمی تواند 65 سال بماند و تلاش دولت ها برای بالا بردن سن بازنشستگی برای ایجاد تعادل در سیستم اقتصادی ، توان سیاسی زیادی از آنها خواهد گرفت .

 

2- مهاجرت : دولت ها برای تامین نیروی کار جوان چاره ای جز تامین نیروی کار از کشورهایی که در آنها نمودار جمعیت هنوز به مرز جمعیت پیر نرسیده است ، ندارند .
باید متذکر شد که بسیاری از کشورهای متوسط که پیش از این ، نیروی کار (جوان و ارزان ) کشورهای پیشرفته و دارای جمعیت سالخورده را تامین می کردند ، خود شاهد رشد جمعیت سالخورده هستند .
به علاوه بسیاری از این دسته کشورها خود در روند رشد سریع اقتصادی قرار گرفته اند و این مساله رغبت به مهاجرت را در بین نیروی کار آنها کاهش می دهد .

 

در همین حال ، رشد جمعیت سالخورده در کشورهای صنعتی پیشرفته با آهنگی هماهنگ پیش نمی رود . مثلا ایالات متحده با توجه به اینکه از نظر اجتماعی ( بین ایالت های مختلف آن ) عدم تجانس دارد و نیز به دلیل اینکه هنوز در بین کشورهای پیشرفته دنیا رتبه اول را در جذب مهاجران دارد ، شاهد کاهش نیروی کار جوان به اندازه اروپا نخواهد بود . نتیجتا ، در دهه آینده الگویی جدید از روابط - همچون الگوی جدید از مهاجرت – پدیدار خواهد شد که در آن کشورهای با ترکیب جمعیت جوان تر و فقیر تر منبع جدید تامین نیروی کار کشورهای پیشرفته خواهند بود .

 

خاورمیانه

 

پیش بینی ما از منطقه خاورمیانه در سال های 2000 و 2005 ، همچنان الگوی بررسی دهه آینده این منطقه خواهد بود .
در دهه آینده نبرد آمریکا با بنیادگرایان اسلامی در این منطقه فروکش خواهد کرد و البته این به معنای آن نخواهد بود که افراط گرایان و گروه های شبه نظامی اسلامگرا در منطقه خاورمیانه از بین خواهند رفت . در واقع تلاش این گروه ها برای حمله و ضربه زدن به آمریکا ادامه خواهد یافت و در برخی مواقع این گروه ها در این حملات موفق خواهند بود .با این وجود، دو جنگ بزرگ منطقه ای اگر تا سال 2020 پایان نیابند، به شدت فروکش خواهند کرد

 


ما همچنین پیش بینی می کنیم که بحران ایران در این دهه تحت کنترل قرار خواهد گرفت و این کار یا از طریق اقدام نظامی و افزایش انزوای ایران و یا از طریق ایجاد توافقی سیاسی با رژیم فعلی یا بعدی ایران اتفاق خواهد افتاد ؛ موضوع ایران به یک حیطه ژئوپلتیک گسترده تر مربوط نخواهد شد ، امااز آنجا که ایران به سادگی قدرت ضروری برای ایفای نقش ابرقدرت منطقه ای را ندارد، سدنفوذ ایران همچنان ادامه خواهد یافت .

 

کشورهایی چون عراق ، افغانستان و ایران از چالش های جدی منطقه در دهه آینده خواهند بود ، اما این سه کشور در تحولات منطقه در دهه آتی تعیین کننده نخواهند بود .
ترکیه به عنوان یک رهبر مستقل منطقه ای با توان اقتصادی و نظامی قوی در حال ظهور است . پیش بینی ما این است که ترکیه به مسیر کنونی خود ادامه دهد و در دهه پیش رو به یک قدرت مسلط منطقه ای تبدیل شود .

 

افزایش قدرت ترکیه در دهه آتی در منطقه یکی از دلایل و شواهدی است که ما را به این نتیجه گیری می رساند که نبرد آمریکا با افراط گرایان اسلامی کاهش یافته و درباره موضوع ایران دگرگونی و تغییر وضعیت خواهیم داشت .

 

در واقع ظهور ترکیه در منطقه ، معادله قدرت در این منطقه را بین ایران و این قدرت مدیترانه ای نوظهور بازتعریف خواهد کرد . البته ترکیه در طول دهه آتی تنش های خاص داخلی خود را نیز به همراه خواهد داشت که یکی از بازرترین این تنش ها تداوم نزاع بین دو جناح کمالیسم و اسلامگرا در این کشور خواهد بود . هر چند که ما بر این باوریم این تنش ها در دهه آتی مدیریت خواهد شد .

 

تا سال 2020 کشور مصر از حالت یک دولت غیر تاثیر گذار در ورای مرزهای ملی اش _ که از سال 1970 بدین سو این وضعیت بر این کشور حاکم بوده است – بیرون خواهد آمد .
همانند ترکیه ، مصر در نوسانی بین اسلامگرایی و سکولاریسم درگیر است و تداوم این تنش ممکن است به قطبی شدن بیشتر جامعه مصر بینجامد .

 

ترکیه برای افزایش قدرت خود نیاز به بازارهای منطقه ای برای افزایش صادرات کالاهای خود و نیز نیاز به نیروی کار ارزان دارد . تلاش های ترکیه برای افزایش نفوذ منطقه ای به نفع مصر خواهد بود و دولت قاهره در دهه آتی تلاش خواهد کرد از لاک آرامش و سکون بیرون آمده و وارد رقابت های منطقه ای شود .
این موضوع نه تنها باعث می شود که سیاست های مصر در منطقه فعال شود بلکه اصطکاک منافع دولت قاهره را با دیگر بازیگران منطقه ای افزایش خواهد داد .

 

به طور خاص در اثر افزایش نفوذ و قدرت ترکیه و مصر، اسراییل تلاش خواهد کرد تا موازنه ای بین این دو قدرت منطقه ای تازه ظهور ایجاد کند و این مساله تمامی سیاست های داخلی و خارجی تل آویو را تغییر خواهد داد .

 

در اثر ظهور این "موازنه جدید قوا در منطقه" ، ایالات متحده تمایل بیشتری به خروج ( نظامیان خود ) از منطقه و سپردن ایجاد توازن قوا به سه محور ترکیه – اسراییل – مصر خواهد داشت .
واشنگتن برای این کار نیاز به کسب اطمینان از این موضوع دارد که هر سه قدرت منطقه ای فوق الذکر توانایی حفظ یک توازن قوای سه جانبه و تثبیت توازن منطقه ای ناشی از آن را دارد .

 

در زیر این توازن قوای سه جانبه در منطقه ، گروه های افراطی اسلامگرا همچنان علی رغم خواست و منافع سه بازیگر اصلی منطقه ( ترکیه ، اسراییل و مصر) به رشد و تداوم خود ادامه خواهند داد .
آمریکا با اعتماد به این سیستم توازن قوای سه محوری ، تمایل بیشتری به خروج نظامیان خود از منطقه خواهد داشت و تلاش خواهد کرد با ابزارهایی چون فروش سلاح (به متحدان) و استفاده از تنبیه ها و تشویق های اقتصادی، منافع خود را تامین کند و در این صورت است که برای نخستین بار پس از جنگ اول جهانی ، شاهد شکل گیری یک سیستم توازن قوای خود اتکا در منطقه خاورمیانه خواهیم بود .

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٧
به گزارش مشرق به نقل از جهان ورزش، به زودی رییس یکی از فدراسیون های ورزشی ایران از سمتش برکنار می شود.
گفته می شود این رییس فدراسیون به خاطر مشکل اخلاقی ای که دارد از سوی وزارت ورزش و جوانان اخراج شده تا جایگزینی برایش انتخاب شود.
چندی پیش یکی از ملی پوشان خانم این رشته ورزشی به همراه مادرش به وزارت ورزش و جوانان رفته بود و با حالتی مستاصل تعریف کرده بود که این رییس فدراسیون به او پیشنهاد رابطه نامشروع داده تا بگذارد او در تیم ملی بماند.
به همین دلیل باید انتظار اخراج این رییس فدراسیون را کشید.

 

 

 
نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٧

دانشجوی تهران شمال :
نکته : وقتی می خونید این قسمتو سعی کنید لباتون تا حد امکان غنچه باشه:
بی ادب , تو واقعا عقلتو از دست دادی . منو ترسوندی بی ...تلفظ : بی ششووور ( امیدوارم ولنتاین کچل شی . بد بد بد)دانشجوی تهران جنوب:
(.... .... .... ..... ... .. ... ..کلا سانسور شد )


دانشجوی دانشگاه تهران :
وطن فروش مزدور , لیبرال خود فروخته , مخل نظام , تو حق شرکت در انتخابات بعدی رو نداری با اون کاندید از خودت نفهم تر , فاشیست تند رو
(توجه داشته باشید که موضوع دعوا سیاسی بوده)دانشجوی پزشکی :
در دیکشنری این بروبچ کلمه ی فحش تعریف نشدست


دانشجوی هنر :
من شعر دوازدهم از هشت کتاب استاد سهراب رو به تو بی ادب بی فرهنگ تقدیم می کنم امیدوارت گیتارت بشکنه و تا اخر عمر یکه و تنها و بی عشق و ژولیت بمونی .
وفتی هم کار بالا می گیره کاریکاتور همدیگه رو می کشن .دانشجوی الهیات :
یا ایهو الذی فحشو فحشً فاحشتن ای هستیت به عدم مبدل , ای دچار دور تسلسل شده , ای علتت به ممکن الوجود گرویده , فلسفه ی تو دچار تضاد شده و من به خود اجازه ی بحث نمی دم .... *
*: این آخری که گفت از اون ناجوراش بود که فلش بک زد به دوران دبیرستان و رشته ی علوم انسانی که می خوند و واسه خودش یلی بود


دانشجوی تربیت بدنی:
به من گفتی ... , ... خودتی و جد و آبادت
به همین کوتاهی البته بعدش یه 2 ساعتی بزن بزن می شه


دانشجوی زبان خارجی :
هنوز دعوا نشده , شروع می کنن خارجکی بلغور کردن البته به نظر من اگه ترجمه ی حرفاشونو می دونستند خودشون رو زبونشون فلفل می ریختن و 2 روز تو اتاق خودشونو حبس می کردن


دانشجوی حقوق :
تو با این کارت به حقوق شهروندی من تجاوز کردی و من طبق اصل 153 قانون اساسی حق دارم ازت شکایت کنم و مادرتو به عزات بشونم شما می تونید هیچی نگید اما هر چی بگید بر علیه شما تو دادگاه استفاده می شه .
راستی اگه وکیل تسخیری خواستی به خودم بگو


دانشکده ی کاشون :
کسی با تو حرف نزد . کثافت مرض . از جلو چشام خفه شو . وقتی با من حرف میزنی دهنتو ببند !
( من قصد توهین یه هیشکی رو ندارم )


 

دانشگاه اهواز :
ولک جاسم بگیرش ، دندوناتو پاره میکنم ! به کی چپ چپ نگاه کردی ولک ( باقی درگیری فیزیکی و با سلاح سرد انجام میشه ! )

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٦

رئیس پلیس آگاهی گیلان از سه اختلاس در این استان با مجموع رقم 11 میلیارد ریال خبر داد.

  به گزارش ایسنا، سرهنگ عبدالله کریمی در این خصوص گفت، کارمند یکی از بانک‌های دولتی در بندرانزلی که با همکاری فردی در تهران مبلغ شش میلیارد ریال اختلاس کرده بود، همچنان متواری است.

 وی افزود: متهم شش میلیارد ریال از دارایی یکی از بانک‌های دولتی را به حساب همدستش در تهران واریز کرده بود که پس از مطلع‌شدن از برملا شدن ماجرا متواری شده است.

 رئیس پلیس آگاهی گیلان با بیان اینکه همدست دیگر متهم در تهران دستگیر شده است، خاطرنشان کرد: این متهم سه میلیارد ریال از این مبلغ را از حساب بانکی‌اش خارج کرده و حدود سه میلیارد ریال دیگر نیز در حساب وی باقی مانده بود که به بانک مورد اختلاس قرار گرفته بازگشت.

 به گفته کریمی تحقیقات پلیس برای شناسایی و دستگیری متهم فراری ادامه دارد.

 وی درباره جزئیات اختلاس چهار میلیارد ریال از یکی دیگر از بانک‌های دولتی در شهرستان «شفت» استان گیلان گفت: در این مورد رئیس شعبه به همراه معاون و سه نفر دیگر از طریق جعل سند، اقدام به وام گرفتن برای افرادی می‌کردند که وجود خارجی نداشتند که پس از مشخص‌شدن این اختلاس تمامی متهمان دستگیر و روانه زندان شدند و اموال نیز به بانک مربوطه بازگشت شد.

 رئیس پلیس آگاهی گیلان در ادامه با اشاره به ماجرای اختلاس یک میلیارد ریال از یکی دیگر از بانک‌های استان در سیاهکل تصریح کرد: در این پرونده فرد به اتهام اختلاس در زندان بود که پس از دستور قاضی مبنی بر تحقیقات بیشتر مشخص شد که متهم علاوه بر مبلغ قبلی، یک میلیارد ریال دیگر نیز از بانک اختلاس کرده بود.

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳
از آنجا که ضریب هوشی انسان های معمولی بین ۸۵ تا ۱۱۵ است، فردی که ضریب هوشی ۲۵۰ داشته باشد، قطعا نابغه محسوب می شود.

به گزارش برنا، ویلیام جیم سایدیس، باهوش ترین فرد تاریخ بود که توانست در یک سالگی بنویسد، در ۵ سالگی به ۵ زبان رایج دنیا صحبت کند و در ۱۱ سالگی استاد دانشگاه هاروارد شد.

 سایدیس در سال ۱۸۹۸ در آمریکا به دنیا آمد و در سن ۴۶ سالگی نیز از دنیا رفت.

او توانایی خارق العاده ای در یادگیری ریاضیات و زبان داشت. اولین بار به خاطر رشد مغزی زود هنگام نامش بر سر زبان ها افتاد و بعدها به خاطر تمرکز بر روی ذهنش به شهرت رسید اما در نهایت خود را از انظار عمومی دور کرد و از ریاضیات هم دلزده شد ریاضیات نیز عقب کشید و با چندین نام مستعار مطلب می نوشت. از دیگر ویژگی ها او این است که می توانست در ۱۸ ماهگی نیویورک تایمز بخواند و در ۸ سالگی به ۸ زبان صحبت کند. جالب اینکه بعدها خودش زبان دیگری را به وجود آورد که نامش را VENDERGOOD گذاشت.

ناگفته نماند، ضریب هوشی انسان های نابغه بین ۱۵۵ تا ۲۰۰ است ولی سایدس در این زمینه رکورد باهوش ترین های دنیا را شکسته است. برای نمونه بد نیست بدانید که ضریب هوشی گالیله را ۱۸۰ تخمین می زنند و ضریب هوشی بیل گیتس بنیان گذار شرکت نرم افزاری مایکروسافت نیز ۱۶۰ است.
 
نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳

 

 

ویکتور لوستیگ victor lustig

سلطان کلاهبرداران تاریخ، مردی که برج ایفل را فروخت، مسلط به پنج زبان زنده‌ دنیا، صاحب 45 اسم مستعار با سابقه بیش از 50 بار بازداشت آن هم فقط در کشور آمریکا، مردی که می‌توانست زیرک‌ترین قربانیانش را نیز گول بزند، در سال 1890 در بوهمیا (کشور کنونی چک) در یک خانواده متوسط به دنیا آمد و در سال 1920 به آمریکا رفت. سالی که بازار سهام به شدت رشد می‌کرد و به نظر می‌رسید که همه روز‌به‌روز پولدار‌تر می‌شوند و لوستیگ آنجا بود که از این موضوع و حماقت ذاتی آمریکایی‌ها سود برد.
در سال 1925 و پس از انجام چندین فقره کلاهبرداری بی‌عیب ونقص و پرسود، ویکتور به فرانسه و شهر پاریس رفت و در آنجا شاهکار خود را اجرا کرد. فروختن برج ایفل!

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳

سرزمین هایی روی کره ی زمین قرار دارند که گویی متعلق به زمین نیستند و بخشی از سیارات دیگرند.

 

دره های خشک آنتارتیکا :

می گویند دره های خشک آنتارتیکا با زمین های خشک و بی آب و علف پوشیده از شن، شبیه ترین قسمت زمین به کره مریخ است. این سرزمین جایی است در میان Victoria land ، McMudo، Sound . از آن دست زمین هایی که هرگز رنگ برف به خود نمی بینند . اما دلیل شباهت این منطقه به مریخ بیابانی بودن آن نیست که در زمین بیابان بی آب و علف کم نیست، بلکه چیزهایی در این منطقه مشاهده می شود که در زمین دیده نشده است؛ یخ در بیابان . در این منطقه دره هایی هست، پوشیده از یخ و البته در زیر یخ ها، در آب هایی شور،جاندارانی هم زندگی می کنند، چیز هایی که هرگز در هیچ منطقه بیابانی دیگری دیده نشده است . تحقیقات روی این موجودات و دلایل پیدایش این سرزمین همچنان ادامه دارد. 

جزیره ی سوکوترا:

سطح زمین آن بسیارشیب دار است به صورتی که شما فکر می کند به سیاره دیگری رفته اید یا به زمان های دور تاریخی مسافرت کردیده اید .جزیره سوکوترا یکی از 4 جزیره است که از لحاظ جغرافیایی درانزوایی از قاره خشک آفریقا قراردارد که قدمت آن به 6تا7 میلیون سال می رسد همانند جزیره گالاپاگوس . بیش از 700 گونه نادر گیاهی و جانوری دراین منطقه یافت می شود که یک سوم مملو از جانداران همگی بومی هستند .آب و هوای ناملایمی داردمی توان گفت گرم و خشک و همچنین شگفت انگیزترین گیاهان را می توانید دراین منطقه بیابید. موقعیت جغرافیایی این جزیره دراقیانوس هند ودر 250 کیلومتری سومالی و 340 کیلومتری یمن واقع شده . وسعت ساحل شنی آن متشکل از سنگهای آهکی و جلگه های مرتفع آن پر از غارهایی به طول 7 کیلومتر است .بلندی کوههای آن به 1525متر می رسد . درختان و گیاهان این جزیره از لحاظ زمین شناختی قدمتی 20 میلیون ساله داشته وبه عنوان جزیره ای بکر ومحصورشده از آب محسوب می گردد.

معادن روباز ریوتینتو:

اگر دلتان می خواهد یک منظره از کره ماه ببینید، لازم نیست سوار سفینه فضایی شوید و برای دیدن آن کلی هزینه کنید، کافی است به اروپا بروید. جایی در اسپانیا وجود دارد که تصاویر سوررئال آن مناظر کره ماه را تداعی می کند؛ «معادن روبازریوتینتو ». البته این معادن تنها جذابیت این منطقه نیستند. در نزدیکی آنها، رودخانه ای با آب قرمزجریان دارد که خود یک چش مانداز جذاب استمیان چشم انداز جذاب دیگر. این رودخانه اسیدی، با PH بین 7/ 1 تا 5/ 2 فلزات سنگین زیادی را درخود جای داده است.

دریاچه کلیلوک :

دریاچه کلیلوک آنقدرجذاب و عجیب است که می توان تصور کرد متعلق به کره زمین نیست. این دریاچه پر از فلزات سنگین است و تابش آفتاب داغ تابستانی و تبخیر آب آن، بلورهایی از این مواد معدنی و فلزات را به وجود می آورد که در گودال های کوچک، نور را در رنگ های سبز و آبی بازتاب می دهند .این دریاچه یکی از بزرگترین ذخایر مواد معدنی مانند سولفات های سدیم، کلسیم و پتاسیم، همچنین هشت نوع فلز سنگین مانند نقره و تیتانیوم.

دره ماه در برزیل :

از اسمی که بر آن گذاشته اند پیداست این سرزمین باید جایی باشد شبیه به ماه. جایی که فرسایش ناشی از آب، صخر ه ها و گودال هایی را در جنگل به وجود آورده است که از کوارتز تشکیل شده اند.

سالار دی یویونی در بولیوی :

جایی در آمریکای لاتین وجود دارد که انگار زمینی نیست؛ Salar De Uyuni در بولیوی. آنها که این منطقه را دیده اند می گویند یکی از تماشاییترین چشم اندازهای جهان است. اما دلیل این جذابیت احتمالا کنار هم قرار گرفتن مواردی است مانند اتشفشان های فعال، بیابان نمک...

دریاچه خون در ژاپن:

اما دیگر مکان عجیب و غریب دنیا در ژاپن واقعاست؛ Blood Pond Hot Spring ، 9 چشمه ی آب گرم قرمز رنگ که با هم یک دریاچه را تشکیل داده اند . رنگ قرمز این دریاچه به دلیل فراوانی عنصر آهن در آب آن است. 

صخر ه های جنگلی:

Shilin، یا صخر ههای جنگلی در چین، صخر ه هایی آهکی هستند که توسط آب فرسایش یافته و تشکیل شده اند.

گودال The Richard Structure:

جایی در کشور موریتانی، گودالی وجود دارد که گفته می شود در اثر برخورد یک شهاب سنگ به وجود آمده است.گودال The Richard Structure ، با قطری در حدود 30 مایل، از فضا قابل رویت است. این گودال در جنوب غربی صحرای ساهارا قرار دارد.

غارهای یخی اتریش :

غارهای یخی اتریش، جای دیگری روی کر ه زمین است که در آن احساس می ک‌نید در کره دیگری هستید. تعداد زیادی غار یخی در زمین وجود دارد اما Eisriesenwelt Ice Cave ، از بزر گترین موارد غارهای یخی کشف شده توسط بشر است. آنها در نزدیکی سالزبورگ واقعند و به فاصله 40 کیلومتر کشیده شده اند.

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳

 

در تمام دنیا شنیدن حتی کوتاه ترین خبر در مورد هنرمندان و اهالی سرشناس درباره زندگی شخصی، شغل یا تحصیلات ‌شان برای طرفداران آنها هیجان انگیز و جذاب است. دنیای شهرت در کنار مشکلات و سختی‌های شناخته شده و کمی دور شدن از زندگی عادی، امتیازهایی هم دارد؛برای مثال اگر صاحب نام و مشهور باشید و به ویژه اگر سوپراستار یا هنرمند باشید و بعد تصمیم به شروع تجارت یا کار در هر رشته‌ای بگیرید شهرت حتما در پیشبرد بهتر کار و البته رونق گرفتن آن تاثیر چشم گیری دارد،حتی می شود گفت شهرت پله ای است برای موفقیت در هر نوع تجارتی.

 

از ساخت صنایع دستی تا افتتاح شرکت ساختمانی،پرداختن به کارهای دیگر بازیگران را از نظر مالی کمی بی نیاز کرده و می تواند به آنها این اطمینان را بدهد که در آینده و پس از پایان عصر طلایی خود پشتوانه مالی و درآمد دارند. این اتفاق در تمام دنیا رواج دارد و خیلی از سوپر استارهای هالیوودی و بالیوودی هم در کنار بازیگری به شغل‌های دیگری هم می پردازند. در ادامه در مورد بازیگران و البته هنرمندان ایرانی و شغل‌ دوم‌شان می خوانید.

محمدرضا گلزار سوپر استاری که هر خبری در مورد او جنجالی می شود و همه تصویر او را به عنوان مدل روی بیلبوردها دیده اند؛ این بازیگر تنها به مدل بودن اکتفا نکرده، او کلوب زیبایی ویژه مردان تاسیس کرده و البته ظاهرا به کار تولید پوشاک هم مشغول است و برندی اختصاصی دارد.

بهرام رادان
،پسر چشم آبی سینمای ایران،بازیگری که روزی شاگرد گمنام یکی از آموزشگاه‌های بازیگری بود و این روزها خود را در سینما اثبات کرده صاحب کافی شاپی به نام "و" است. این کافه 2 شعبه در 2 خیابان معروف شمال تهران دارد. در این کافه روی هیچ میزی جاسیگاری نیست و بزرگ نوشته است :"کشیدن سیگار در این مکان ممنوع است"

رضا صادقی
که در بین طرفدارانش لقب‌هایی مثل سلطان مشکلی پوش،سلطان غم و احساس و سلطان صدا دارد کافه ای در شمال تهران تاسیس کرده است. معمولا رضا صادقی شب‌ها به کافه‌اش سر می زند . خود او درباره کافه‌اش گفته است :با افتتاح این کافه حداقل اگر نتوانم بخوانم، می توانم به بهانه کافی شاپ در کنار مردم باشم.

علی لهراسبی
،سلطان تیتراژ سریال‌های تلویزیون در کنار خواندن به کار تبلیغات مشغول است. او مدیر پروژه تبلیغاتی شرکتی است.

تهمینه میلانی
،کارگردان به نام ایرانی فارغ التحصیل معماری است و در کنار کارگردانی سینما به کار معماری داخلی مشغول است.دفتر او در یکی از گران‍قیمت‌ترین خیابان‌های پایتخت  مقابل دفتر یکی از مطرح ترین آرشیتکت‌های ایرانی قرار دارد. او و همسرش محمد نیک بین، تهیه کننده به همراه هم در این شرکت مشغول به کار هستند.

رضا کیانیان
نویسنده و عکاس و مجسمه ساز و بازیگر را هم که همه می شناسید. مجسمه‎های چوبی و عکس هایش در نمایشگاه های متعددی به نمایش درآمدند.

مهتاب کرامتی
، بازیگر و سفیر حسن نیت یونیسف در ایران هم صاحب مزونی در شهرکی در غرب تهران است. او 12 سال است در این مزون به کار تولید انبوه لباس مشغول است و برای یکی از برندهای معروف لباس طراحی و تولید می کند.

محمد سلوکی
، مجری تلویزیون طبق شنید‌ها صاحب یک پیک موتوری و البته فروشگاه لباس است. همین اواخر تصاویر او در فروشگاه لباسش در فضای مجازی منتشر شد و دست به دست گشت.

امین تارخ
، بازیگر صاحب نام ایرانی صاحب آموزشگاه بازیگری در  یکی از بزرگراه‌های شمال تهران است.

مانی رهنما در آموزشگاه های موسیقی مدرس آواز است .

شبنم قلی‌خانی
که این روزها همه او را به نام آیدا می شناسند، به خاطر بازی در سریال 5 کیلومتر مانده تا بهشت ، استاد دانشگاه آزاد است. او کارشناس ارشد تئاتر است.

رضا عطاران
،بازیگر و کارگردان طنز مطرح و کاربلد ایرانی آتلیه عکاسی با نام خانوادگی‌اش در خیابانی در شمال تهران دارد. خدماتی که او به مشتریان خود ارایه می دهد و روی تابلوی آن نوشته شده است،به این ترتیب هستند: متخصص عکسبرداری و فیلمبرداری از مجالس در منوهای متفاوت.

مجید اخشابی
،خواننده و قهرمان مسابقه تیتراژخانی صدا و سیما صاحب یم استودیوی تولید موسیقی است و البته آموزشگاهی هم نام یکی از آلبوم های بیرون آمده اش دارد؛ آموزشگاه او در یکی از مراکز خرید مطرح شمال غرب تهران قرار دارد و در این آموزشگاه انواع سازهای سنتی و کلاسیک به هنرجویان تدریس می شوند.

پوریا پورسرخ
، بازیگر سینما و تلویزیون ‌دکتری‌ فیزیولوژی گیاهی دارد و در کنار بازیگری به کار طراحی فضای سبز و ترجمه‌ مقاله ‌برای‌ مجله‌های علمی مشغول است.

سپند و کمند امیرسلیمانی
، آتلیه عکاسی دارند.


سید جواد هاشمی
، معلم است و سال هاست در کانون فرهنگی در غرب تهران فعالیت می کند.

مرجان شیرمحمدی
نویسنده است و تا به حال کتاب های یک جای امن: "هفت داستان کوتاه" ،"بعد از آن شب "و "این یک فصل دیگر است" سه اثر منتشر شده او هستند.

مسعود کیمیایی
؛ کارگردان مدرسه فیلمسازی دارد و خود او درباره مدرسه‌اش می‌گوید: 400 فیلم در این مدرسه ساخته شده و به نظر من از این تعداد حدود 10، 12 فیلم می‌‌تواند در سطح جهان مطرح باشد هنوز که هنوز است این مدرسه نتوانسته به لحاظ مالی روی پای خودش بایستد و من از بیرون پول تزریق می‌کنم.

حمید خندان
، خواننده پاپ صاحب کافی شاپی در خیابانی در  شمال تهران است. این کافه بزرگ ترین کافه ثبت شده و مجوز دار تهران است. او معتقد است اولین خواننده‌ای است که صاحب کافه شده است. کافه او به گواه مشتریانش پاتوق خیلی از بازیگران و هنرمندان است. او عصرها در کافه خود حضور دارد. البته خندان دارای یک آتلیه شخصی عکاسی هم هست و هنرمندان مطرحی برای گرفتن عکس به آتلیه او در خیابان" م "مراجعه می کنند.ایرج نوذری، حسین استیری، مهدی مقدم، پویا امینی، امین زندگانی، آرام جعفری، نگار فروزنده، نگین صدق گویا، بهنوش و تعدادی دیگر از هنرمندان از مشتریان ثابت این کافه هستند.
 

 

حمید عسگری خواننده جوان پاپ صاحب کافه در شهرکی در غرب تهران و کافه‌ای در کرج است.
 

 


خشایار اعتمادی
به کار ساخت و سازمشغول است و همان طور که همیشه در گفت و گوهایش عنوان کرده، موسیقی و خوانندگی منبع درآمد او نیست.

نگار جواهریان
، بازیگر جوان و سرشار از استعداد این روزهای سینمای ایران سابقه روزنامه‌نگاری هم دارد. او مدتی در مجله‌ای تحلیل بازیگری می نوشته است و نمایشنامه "خیانت" با ترجمه او و "تینوش نظم جو" را نشر نی در قالب مجموعه دور تا دور دنیا منتشر کرده است.

نیوشا ضیغمی
،بازیگر سینما هم دارای موسسه زیبایی است. او در این مرکز با همکاری پزشکان به بانوان خدمات زیبایی ارایه می دهد. موسسه او در یکی از گران‌ترین خیابان تهران است.

آناهیتا نعمتی
به صنعت مدلینگ وارد شده و در شوهای لباس و پروژه های عکاسی کار می کند.

ابوالفضل پورعرب
صاحب کافه ای در شمال و نزدیک ویلای شخصی‌اش است.

ستاره اسکندری
صاحب یک مغازه طراحی لباس در یکی از پاساژهای به نام و نشاخته شده تهران بوده و تا به حال چندین شوی لباس برگزار کرده است.
 

 

لاله اسکندری که نقاشی دیواری و کاشی‌کاری وی در تقاطع بزرگراه شهید همت و ستاری را دیگر همه دیده ایم به کارهای هنری و صنایع دستی مشغول است. روزبه اسکندری، برادر لاله اسکندری و مدیرعامل شرکت اجراکننده طرح‌ها است. نقاشی دیواری لاله اسکندری در دو فاز در بزرگراه شهید همت، تقاطع بزرگراه شهید ستاری قرار دارد.

 

مهدی فخیم زاده و هما روستا مدرس کلاس‌های آزاد بازیگری استاد حمید سمندریان هستند. امیر جعفری، ریما رامین فر،یوسف تیموری، نگار فروزنده، محمدرضا فروتن و پارسا پیروزفر از هنرجویان این کلاس‌ها بوده‌اند.

 

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳
برای در امان ماندن از آنها چه باید کرد؟ ظرفیتها و عکس العملهای انسانها در ارتباط با موجودات ناشناخته بسیار متفاوت و غیرقابل پیش بینی است. بنابر اعتقاداتی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده همواره جن ها موجوداتی آزاردهنده و موجب شر و فساد بوده اند، هرگاه بیماری لاعلاجی پیش آمده و یا اتفاق غیرقابل توجیهی روی داده به جن و شیطان نسبت داده شده است.
موارد زیادی از بیماران روان پریش دیده شده اند که بیماری خود را ناشی از دیدن این موجودات می‌دانند و از سوی اطرافیان جن زده لقب گرفته اند. مسلم است که وحشت، ترس و اضطراب بیش از حد، موجب بسیاری از اختلالات روحی و روانی خواهد شد. به راستی کدام انسان است که در برخورد با این موجودات بیم در دلش راه نیابد. ولی آیا می‌توان همه این بیماریها را منسوب به جن و شیاطین دانست؟ به طور حتم شما هم عارضه «آل زدگی» را به کرات از سالخوردگان شنیده اید، عارضه ای که مردم در ایام قدیم و امروزه در برخی از روستاها و مناطق دورافتاده آن را باور داشته و معتقدند که این موجود جان زن زائوو طفلش را به خطر می‌اندازد. (چنان که چند سیخ پیاز پوست کنده را در بالای سرزائو می‌گذاشتند تا آل و جن از بوی بد پیاز فرار کرده و به زائو نزدیک نشوند.) در حالی که امروزه از طریق علمی ثابت شده است عامل بسیاری از بیماری ها، میکروب و موجودات میکروسکوپی بوده و وجود میکروب و نفوذ آن در بدن ضعیف زائو و طفلش موجب بیماری می‌شده و خاصیت میکروب زدایی پیاز عامل سلامت و محافظت بوده و نه بوی بد آن. و یا عوام بیماری بسیاری از کسانی که به بیماری صرع گرفتارند را به جن ها نسبت می‌دهند.
حال این ها تا چه حد واقعیت دارد، سوالی است که می‌توان با استناد بر این آیه آن را پاسخ گفت:
«آنان که ربا می‌خورند، در قیامت چون کسانی از قبر برمی خیزند که به افسون شیطان دیوانه شده اند». (سوره جن، آیه ۲۶ و ۲۷) نابراین بسیاری از اعمال نادرست که جنبه شیطانی دارند و در واقع در اثر نفوذ شیطان در روح انسان اعمال می‌شوند موجب اختلالات روحی، روانی گشته و در واقع یک جنون شیطانی را در فرد ایجاد می‌کنند.علامه طباطبایی (ره) می‌گوید: «تشبیهی که در این آیه شده که رباخوار را به کسی تشبیه کرده که از طریق تماس با شیطان دیوانه شده، خالی از این معنا نیست که چنین چیزی (یعنی دیوانه شدن) امری است ممکن، چون هر چند آیه شریفه دلالت ندارد که همه دیوانگان در اثر «مس شیطان» دیوانه شده اند ولی این قدر دلالت دارد که بعضی از جنونها در اثر مس شیطان رخ می‌دهد». (سوره بقره، آیه ۲۷۵) شاید بهترین راه برای در امان ماندن از آزار جنیان بالا بردن دانش و آگاهی نسبت به آنهاست؛ چرا که جنیان نیز مانند انسان، خوب و بد دارند و از آنجایی که در میان انسانها زندگی می‌کنند و تعدادشان نیز بسیار زیادتر از انسانهاست دیدار با آن ها برای هیچ کس غیر ممکن نیست ولی چه بسا بسیاری از اختلالات روحی، روانی که به جسم هم آسیب جدی وارد می‌سازد، ناشی از دیدار با یک جن خوب و نیکوکار بوده و تنها ترس از دیدار با این موجود، فرد را دچار عارضه ساخته و هیچ قصد و عمدی از سوی جنیان در کار نبوده است.
نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳

«اگر گواهینامه‌هایم را به هم بچسبانم از قدم بلندتر می‌شود»؛ این بخشی از صحبت‌های سیدکاظم شریفی، مرد 52 ساله‌ای است که از 12-13 سالگی عاشق رانندگی و گواهینامه گرفتن می‌شود. از 13 سالگی تا 18 سالگی که سن و سالش به مرز قانونی شدن می‌رسد، می‌افتد دنبال گواهینامه گرفتن و تا همین دو سال پیش هر سال دنبال گواهینامه جدیدی بوده و بالاخره در 50 سالگی پانزدهمین گواهینامه‌اش را می‌گیرد.

اهل خمین است و بازنشسته سازمان بهزیستی. آنقدر در این سال‌ها گواهینامه گرفته که دیگر هیچ گواهینامه رانندگی وجود ندارد که او نگرفته باشد. گفت‌وگوی خواندنی تهران‌امروز با سلطان بی‌چون و چرای گواهینامه در ایران پر از نکته‌های بامزه‌ای است که علاقه این مرد به رانندگی را نشان می‌دهند.

 گواهینامه‌های چه خودروهایی را دارید؟
من همه گواهینامه‌های رانندگی کشور اعم از سبک، سنگین، درون شهری، برون شهری، ماشین‌آلات کشاورزی، معدنی، عمرانی و صنعتی را دارم. 15 عنوان گواهینامه من شامل گواهینامه‌های دوچرخه، موتور سیکلت، پایه2، پایه یک، بین‌المللی، جرثقیل، لودر، گریدر، بولدوزر، دامپر، تراکتور، کمباین، بیل مکانیکی، غلتک و لیفتراک می‌شود.

اولین گواهینامه را کی گرفتید؟
اولین گواهینامه را در سن 13 سالگی گرفتم که مربوط به دوچرخه بود.

آخرین گواهینامه‌ای که گرفتید کی بود؟
آخرین گواهینامه‌‌هایم را سال 88 گرفتم و برای ماشین‌های گریدر و دامپر بود.

گرفتن کدام گواهینامه از بقیه سخت‌تر بود؟
به نظرم پایه یک سخت‌تر بود. 24 سال پیش یعنی سال 66 این گواهینامه را گرفتم. امتحان جرثقیل از همه امتحان‌ها سخت‌تر بود. چهار بار رد شدم. آیتم‌های خاصی دارد. مثلا می‌گویند این بار را از زمین بلند کن و بدون اینکه تعادلش به هم بخورد بگذار کنار جرثقیل. بعد باید در یک زاویه خاصی همان بار را جابه‌جا کرد. اگر این زاویه‌ها یا محل فرود آمدن بار به‌هم بخورد، رد می‌کنند. باید طوری با لیدرها تنظیم کنی که قشنگ سر جای خودش قرار بگیرد.

برای گرفتن و آشنایی با این ماشین‌های عجیب و غریب کجا آموزش می‌دید؟
در ایران جای خاصی برای آموزش وجود ندارد. معمولا جلوی ساختمانی یا جایی، ماشینی را پیدا می‌کردم و پولی به صاحبش می‌دادم و خواهش می‌کردم که ماشینش را چند ساعتی به من قرض بدهد. کمپرسی و بولدوزر و هر کدام از این ماشین‌ها را با سختی پیدا کردم. روزهای امتحان در شهرک آزمایش هم مشکلات زیادی داشتم و هیچ امکاناتی نداشتم. باید برای جناب سرهنگ آژانسی می‌گرفتم و آنها را می‌بردم جایی که ماشین سنگینی باشد تا با کلی دردسر امتحان بگیرند. پراید و پیکان هم نیست که راحت باشد. با شرایط خاصی که من و سرهنگ داشتیم با استرس خاصی امتحان می‌دادم. دفعه اول معمولا قبول نمی‌شدم. در ماشین‌های سنگین در آیتم‌های اولیه رد می‌شدم. بعد از تمرین‌های مداومی که انجام دادم. در سرما و گرما و در خیابان و بیابان سخت تمرین می‌کردم.

چرا این همه گواهینامه گرفتید؟
از بچگی به رانندگی علاقه داشتم و از همان 12-13 سالگی افتادم دنبال گواهینامه گرفتن. به مرور زمان گواهینامه پایه 2 را گرفتم، بعد موتور. آنجا در ذهنم جرقه‌ای زده شد که تا آخر قضیه بروم و ته آن را دربیاورم. برای همین انگیزه‌ای پیدا کردم برای ثبت‌نام گرفتن گواهینامه‌های ویژه.

از پیگیری 37 ساله برای گرفتن این همه گواهینامه، خسته نشده‌اید؟

بعضی‌ها می‌گفتند که این گواهینامه‌ها را می‌خواهی چه کار اما خیلی‌ها هم که می‌فهمیدند که من در این کار همتایی ندارم انرژی مضاعفی به من می‌دادند و تشویقم می‌کردند.

برای ثبت این رکورد در جهان هم اقدامی کرده‌اید؟
مدارکم را به صورت PDF برای گینس فرستادم و مکاتبه‌هایم کمتر از یک ماه نتیجه داد و از من تقدیر و تشکر کردند. اگر ایران حمایت کند، یکسری کارهای عملی باید انجام بدهم و مدارک را تحویل بدهم تا این رکورد ثبت جهانی شود. وزارت خارجه ایران هم این موضوع را تایید کرده است. البته هزینه‌هایی هم دارد که نهادهای دولتی باید حمایت کنند. راهنمایی و رانندگی هم گفته ما فقط می‌توانیم مدارک را تایید کنیم.

چندتا از این گواهینامه‌ها را استفاده می‌کنید؟
قبلا تقریبا از همه گواهینامه‌ها استفاده می‌کردم اما الان دیگر استفاده نمی‌کنم. از دوچرخه شروع می‌شد که با آن می‌رفتم مدرسه و سرکار که برای سال 52 بود. الان سن و سالم کمی بالا رفته و به‌خاطر بازنشستگی و کم حوصلگی کمی این کار را کنار گذاشته‌ام.
نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳

این نوشته های سودمند را حتما بخونید

شیطان، نخستین کسى بود که بعضى کارها را مرتکب شد و پیش از او کسى آنها را انجام نداده بود. و آنها از این قرارند :

– اولین کسى که قیاس نمود و خود را از حضرت آدم علیه السلامبرتر و بالاتر دانست و گفت : من از آتشم و او از خاک در حالى که آتش از خاک بالاتر است .(۱)

- اولین کسى که در پیشگاه با عظمت الهى تکبر نمود و به دستور خالق خود عمل نکرد.(۲)

- اولین کسى که که معصیت و نافرمانى خدا را کرد و آشکارا با او مخالفت نمود.(۳)

- اولین کسى که به دروغ گفت : خدا گفته از این درخت نخورید، چون درخت جاوید است و اگر کسى از آن بخورد تا ابد زنده مى ماند و با خدا شریک مى شود.(۴)

- اولین کسى که که قسم به دروغ خورد و گفت : من شما را نصیحت مى کنم .(۵)

- اولین کسى است که صورت هاى مجسمه و بت را ساخت

- اولین کسى که نماز خواند و یک رکعت آن چهار هزار سال طول کشید.(۶)

- اولین کسى که که غنا و آواز خواند، همان زمانى که آدم علیه السلام از درخت نهى شده خورد.(۷)

- اولین کسى که نوحه خواند و گریست ؛ چون او را به زمین فرستادند، به یاد بهشت و نعمتهاى آن نوحه و گریه کرد.

- اولین کسى که لواط کرد آنگاه که به میان قوم لوط آمد.(۸)

- اولین کسى که دستور ساختن منجنیق را داد تا حضرت ابراهیم علیه السلام را با آن در آتش اندازند.

- اولین کسى که دستور ساختن نوره را در زمان حضرت سلیمان داد، براى این که موهاى اضافى پاى بلقیس پادشاه سبا را از بین ببرند.(۸)

- اولین کسى که دستور ساختن شیشه را داد تا حضرت سلیمان علیه السلام آن را روى خندق گذارد و بلقیس را آزمایش کند.(۹)

- اولین کسى که عبادت و بندگى او، فرشتگان را به تعجب در آورد!

- اولین کسى که به خداى خود اعتراض کرد.(۱۰)

- اولین کسى که شبیه شدن به دیگران را مطرح و مردم را به آن تشویق کرد.(۱۱)

- اولین کسى که که سحر و جادو کرد و آن دو را به مردم یاد داد.(۱۲)

- اولین کسى که براى زیبایى ، زلف گذاشت .(۱۳)

- اولین کسى که شبیه شدن به دیگران را مطرح و مردم را به آن تشویق کرد.

- اولین کسى که نقاشى کرد و چهره کشید.(۱۴)

- اولین کسى که آتش حسدش شعله ور شد.(۱۵)

- اولین کسى که به ناحق مخاصمه و جدال کرد.

- اولین کسى که خداى تعالى به او لعنت نمود( و از ناراحتى فریاد کشید.(۱۶)

- اولین کسى که به خدا کفر ورزید.(۱۷)

- اولین کسى که گریه دروغى نمود.(۱۸)

- اولین کسى که عبادت و خلقت خود را ستود.

- اولین کسى که صورت هاى مجسمه و بت را ساخت .(۱۹)

_______________________________________________________________________

پی نوشت ها:

۱-اعراف (۷)، آیه ۱۲٫

۲-تفسیر قمى ، ص ۳۲، بحار، ج ۶۰، ص ۲۷۴؛ المیزان ، ج ۸، ص ۵۹٫

۳- حجر(۱۵)، آیه ۳۱٫

۴- طه (۲۰)، آیه ۲۰٫

۵- اعراف (۷)، آیه ۲۱٫

۶- نهج البلاغه ، خطبه قاصعه .

۷- تفسیر عیاشى ، ج ۱، ص ۴، بحار، ج ۶۰، ص ۱۹۹، ۲۱۹٫

۸-علل الشرایع ، ج ۲، ص ۲۳۳، بحار، ج ۹۳، ص ۳۰۶٫

۹- بحار، ج ۱۴، ص ۱۱۲٫

۱۰- سوره نمل ، آیه ۴۴٫

۱۱- کتاب سلیم بن قیس .

۱۲- بقره (۲)، آیه ۱۰۲٫

۱۳- کتاب ابلیس ، ص ۱۶۴ و ۱۶۵٫

۱۴- مکاسب ، شیخ انصارى ، مکاسب محرمه .

۱۵- در المنثور، ج ۱، ص ۵۱؛ خصال ، ج ۱، ص ۵۰؛ بحار، ج ۶۰، ص ۲۲۲ و ۲۸۱٫

۱۶- ص (۳۸)، آیه ۷۸٫

۱۷- ص (۳۸)، آیه ۷۴٫

۱۸- تفسیر عیاشى ، ج ۱، ص ۴۰؛ خصال ؛ ج ۱، ص ۵۰؛ بحار، ج ۶۰؛ ص ۱۹۹، ۲۱۹٫

۱۹- مائده (۵)، آیه ۸۹٫

در قرآن کریم براى شیطان که همان ابلیس است اوصافى ذکر شده که به خوبى این موجود وسوسه گرو مکار را معرفى مى کند ما اینک با توجه به آیاتى که در این زمینه وجود دارد بعضى از مشخصات شیطان را ذکر مى کنیم و براى هر کدام شاهدى از قرآن مى آوریم:

۱ ـ شیطان دشمن آدم و فرزندان اوست:

ان الشیطان للانسان عدو مبین (یوسف /۵)

همانا شیطان براى انسان دشمنى آشکار است.

۲ ـ شیطان اغواگر و گمراه کننده است:

قال فبعزتک لاغوینهم اجمعین(ص /۸۲)

شیطان گفت: به عزت تو قسم که همه آنها را اغوا خواهم کرد.

۳ ـ یعدهم و یمنیهم وما یعدهم الشیطان الاغرورا (نساء /۱۲۰)

به آنها وعده مى دهد و آنها را به آرزو وادار مى کند و شیطان به آنها جز غرور وعده نمى دهد.

۴ ـ شیطان کارهاى زشت را در نظر انسان خوب جلوه مى دهد:

و زین لهم الشیطان اعمالهم فصدهم عن السبیل (نمل /۲۴)

و شیطان اعمال آنها را در نظرشان زینت داد پس آنها را از راه حق باز داشت.

۵ ـ شیطان امر به فحشاء و گناه مى کند:

الشیطان یعدکم الفقر و یامرکم بالفحشاء (بقره /۲۶۸)

شیطان به شما وعده فقر مى دهد و شما را به فحشاء امر مى کند.

۶ ـ هر چند که شیطان حیله گر و مکار است ولى کید او ضعیف است:

ان کید الشیطان کان ضعیفا (نساء /۷۶)

همانا کید و حیله شیطان ضعیف است.

۷ ـ شیطان باعث فراموشى مى شود:

فانى نسیت الحوت و ما انسانیه الا الشیطان (کهف/۶۳)

من ماهى را فراموش کردم و آن را از یاد من نبرد مگر شیطان.

فانساه الشیطان ذکر ربه (یوسف / ۴۲)

شیطان ذکر خدا را از یاد او برد.

۸ ـ شیطان ذریه دارد و زاد و ولد مى کند:

افتتخذونه و ذریته اولیاء من دونى و هم لکم عدوّ (کهف /۵۰)

آیا او (شیطان) و ذریّه او را اولیاء خود قرار مى دهید در حالى که آنها براى شما دشمن هستند.

۹ ـ گاهى شیطان با تیرهاى آسمانى (شهابها) هدف قرار مى گیرد:

ولقد زینا السماء الدنیا بمصابیح و جعلناها رجوماً للشیاطین (ملک /۵)

همانا آسمان نزدیک را به وسیله چراغها زینت دادیم و آنها را تیرهایى براى شیاطین کردیم.

آنچه بر شمردیم تنها نمونه هایى بود از مشخصات و ویژگیهاى شیطان که در قرآن کریم به آنها اشاره شده است.

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳
 


 می‌خواهیم همراه با شما توری گردشی به مرموزترین و وحشتناک‌ترین مکان‌های ارواح دنیا داشته باشیم و شما را با معروف‌ترین آنها آشنا سازیم

خانه کشیش بارلی

مردم انگلیس اغلب با خانه‌های ارواح، عمارت‌ها و قصرهای تسخیر شده آشنایی زیادی دارند ولی در این کشور (خانه کشیش بارلی) یکی از پرروح‌ترین خانه‌ها است و روایات و داستان‌های بسیار زیادی برای اثبات این مدعا در دست می‌باشد

این خانه در سال 1863 در کنار کلیسای بارلی بنا شد تا جناب کشیش‌(هنری بول) در آن سکنی گزیند. این بنا سالها محل طغیان روح‌های سرکش بوده و اتفاقات عجیبی همچون حرکت کردن خودبه‌خود اشیا، بوهای عجیب، نقاط سرد در قسمت‌های مختلف خانه، صدای تاخت و تاز اسب‌ها و تجسم اشباح در آن رخ میداد. حتی بعد از این‌که این خانه در سال1939 ‌ طعمه حریق گشته و ویران شد و عکس‌های بسیاری نیز از ویرانه‌های آن گرفته شد، باز هم کلیسای مجاور آن محل بروز این اتفاقات شد. کاپیتان دبلیو. اچ. گرکسون یکی از ساکنان این خانه می‌نویسد: بارها او و خانواده‌اش روح یک پرستار بچه که سرگردان به این طرف و آن طرف می‌رفته است را دیده‌اند. بعد از این‌که این پرستار را چند بار در کنار یکی از پنجره‌های خانه دیدند، آن پنجره را با آجر پوشاندند تا دیگر او را نبینند. گرکسون در خاطرات خود می‌نویسد(شاید آن آتش‌سوزی مصیبت‌بار تاثیری ناراحت کننده داشته است زیرا در طول آن شب چند نفر گفتند مرا به همراه دو غریبه که یکی خانمی ملبس به شنلی خاکستری رنگ و دیگری جنتلمن با سر طاس و کت بلند مشکی بودند، دیده‌اند. چند تا از وحشت‌انگیزترین اتفاقات این خانه که مو را برتن انسان راست می‌کند برای (ماریان)، همسر کشیش(لیونل فویستر) که از تاریخ 30 اکتبر 1930 به این خانه نقل مکان نمودند افتاده است. یکی از ارواح این خانه سعی می‌کرد با ماریان ارتباط برقرار نماید و این کار را با روش عجیبی انجام می‌داد. او بر روی دیوارهای خانه نامه می‌نوشت عکس‌های این نوشته‌ها هنوز هم در دست است و در مرکز مطالعات ماوراءالطبیعه نگهداری می‌شوند. یکی از این عکس‌های شگفت‌آور آجری را نشان می‌دهد که در هوا شناور است در عکس دیگری چیزی روبان مانند در هوا معلق می‌باشد و همچنین هیئت‌های مه‌آلود اشباح. هنوز هم افراد بسیاری می‌گویند که در زمین‌های برجای مانده از خانه کشیش بارلی روح دیده و از آن عکس ‌گرفته‌اند. در جولای سال 2000 عکسی توسط یکی از گردشگران گرفته شد که هاله‌ای کروی و اسرارآمیز که به آن (اورب) می‌گویند در آن به‌طور واضحی مشخص است.

برج لندن

یکی از معروف‌ترین و ماندگارترین بناهای تاریخی دنیا برج لندن است که در عین حال یکی از پرشبح‌ترین ساختمان‌‌های دنیا نیز قلمداد می‌شود بی‌‌شک ناشی از تعداد زیاد اعدام‌ها، قتل‌ها و شکنجه‌هایی است که در هزار سال گذشته در پس دیوارهای این محل صورت گرفته است. بارها و بارها گزارش شده است که افراد مختلفی در دور و اطراف برج روح دیده‌اند. در یک نیمه شب زمستانی در سال 1957 یکی از نگهبانان از صدای برخورد یک شی‌ به سقف از جا پرید. وقتی برای پیگیری و بررسی از اتاقک بیرون رفت موجودی سفیدرنگ و بی‌‌شکل را دید که بر روی برج قرار گرفته است. مدتی بعد آنها دریافتند که (لیدی جین‌گری) در تاریخ 12 فوریه سال 1554 درهمان محل سر از بدنش جدا شد. شاید سرشناس‌ترین سکنه برج لندن روح (آن بولین) باشد. او یکی از همسران (هنری هشتم) بود که در سال 1536 در این برج سرش زیر گیوتین گذاشته شد. روح او در مواقع بی‌‌شماری دیده شده است گاهی سرش را در دست دارد و بر روی (برج سبز) یا در کلیسای سلطنتی برج قدم می‌زند. دیگر ارواح این برج، روح (هنری ششم)، (توماس بکت) و (سر والتر رالی) می‌باشند. یکی از مخوف‌ترین داستان‌های برج لندن درباره مرگ(کنتس سالیز بری) می‌باشد. این کنتس در سال 1541 به علت دست داشتن در چند جنایت (که امروزه اعتقاد بر این است که این زن بی‌‌گناه بود) به مرگ محکوم شد. وقتی که کنتس را به سوی چوبه‌دار می‌بردند او از دست سربازان گریخت و فرار کرد ولی چند لحظه بعد توسط مردی که تبرش را به سوی وی پرتاب کرد کشته شد. صحنه اعدام کنتس سالیز بری بارها توسط ارواح برج سبز نمایش داده شده و توریست‌های حاضر در برج با چشم خود آن را دیده‌اند.

کوئین مری

البته کشتی کویین مری یک خانه نیست ولی درست مثل خیلی از خانه‌های قدیمی به تسخیر ارواح درآمده است. کوئین مری که زمانی یک کشتی اقیانوس پیمای لوکس و مجلل بود، بعد از این‌که روزهای اقیانوس‌نوردی خود را پشت‌سر گذاشت، در سال 1967 توسط فردی از اهالی کالیفرنیا خریداری شده و به یک هتل تبدیل شد. پرروح‌ترین نقطه کوئین مری موتورخانه آن است. جایی که پسرک 17 ساله‌‌ای در آن طعمه آتش شد و جان خود را از دست داد. مردم بسیاری می‌گویند صدای ضربه خوردن به لوله‌ها و درهای کابین‌های این کشتی را با گوش خود شنیده‌اند. در جایی از کشتی که درحال حاضر سالن لابی هتل می‌باشد بارها بانویی سپیدپوش دیده شده است و اشباح‌ چندین کودک، استخر کشتی را به تسخیر خود درآورده‌اند. روح دختر کوچولویی که گفته می‌شود گردنش در یک حادثه در استخر شکست هنوز هم مادر و عروسکش را می‌خواهد. راهروی رختکن استخر، منطقه‌ای پر از اتفاقات غیر قابل توضیح است. مبلمان‌ها بی‌‌دلیل از جای خود حرکت می‌کنند، مردم احساس می‌کنند دستانی نامرئی آنها را لمس می‌نمایند و روح‌های ناشناسی ظاهر می‌شوند. در دماغه کشتی هرازگاهی می‌توان صدای جیغ یک روح را شنید. جیغی توام با درد که می‌گویند صدای ملوانی است که در زمان تصادف کشتی کشته شد.

ویلی هاوس

 (ویلی هاوس) واقع در (سن‌ دیه‌گو) کالیفرنیا عنوان معروف‌ترین خانه ارواح ایالات متحده را به خود اختصاص داده است. این عمارت درسال 1875 توسط (توماس ویلی) برروی زمینی ساخته شد که بخشی از آن دریک گورستان قدیمی قرار داشت و از همان زمان محل عبور و مرور ارواح بود. نویسنده‌ای به نام (دوتریسی رگولا) درباره تجاربش در آن خانه می‌نویسد: (در طول چندین سال وقتی شبها در مهمانخانه مکزیکی شهر در آن سوی خیابان شام می‌خوردم، دیگر عادت کرده بودم که ببینم پنجره طبقه دوم ویلی هاوس گاهگاهی باز می‌شود. این در حالی بود که هیچکس در آن خانه زندگی نمی‌کرد و درهایش قفل بودند. آخرین باری که به آن جا رفتم احساس کردم در قسمت‌های مختلفی از آن انرژی خاصی جریان دارد. به خصوص در قسمتی که زمانی محل دادگاه شهر بود. در این قسمت احساس می‌کردم بوی کهنه سیگار در فضا پیچیده است. در راهروی اصلی بوی عطری به مشام می‌رسید که ابتدا فکر کردم مربوط به خانم راهنماست. ولی وقتی جلوتر رفتم تا با او درباره خانه صحبت کنم متوجه شدم او اصلا بوی عطر نمی‌دهد. دیگر ارواحی که در آن خانه دیده شده‌اند عبارتند از: شبح دخترکی که به‌طور اتفاقی درآن خانه حلق‌آویز و خفه شد، روح (جیم رابینسون یانکی) ، دزدی که آنقدر مردم او را با چماق زدند که در راهروی خانه جان داد و اکنون روحش در همان محل ظاهر می‌شود و خود را به توریست‌ها می‌نمایاند. دختر مو قرمز ویلی روح بعدی است او آنقدر واقعی به نظر می‌رسد که گاهی با یک بچه زنده اشتباه گرفته می‌شود. (سیبل لیک) مدیوم مشهور آمریکا می‌گوید تاکنون با چندین روح ویلی هاوس ارتباط برقرار کرده است و (هانس هولزر) شکارچی ارواح نیز ویلی هاوس را یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های ارواح آمریکا می‌داند.

کاخ سفید

بله، عمارت بزرگ بلوار پنسیلوانیا در واشنگتن‌دی‌سی نه تنها محل زندگی رییس‌جمهور فعلی آمریکاست بلکه منزل چندین رییس‌جمهور فقید این کشور می‌باشد که هرازگاهی هوس می‌کنند سری به آن جا بزنند. هر چند که تمامی آنها سالهاست که مرده‌اند. می‌گویند پرزیدنت هریسون گاهی اوقات اتاق زیرشیروانی کاخ سفید را جستجو می‌کند و معلوم نیست به دنبال چه چیزی می‌گردد. پرزیدنت اندرو جکسون اتاق خواب خودش را در کاخ سفید هنوز هم در تسخیر خود دارد و روح (ابیگیل آدامز) همسر یکی از رییس‌جمهورها یک بار درحالی دیده می‌شود که در هوای یکی از سالن‌های کاخ سفید شناور بود و گویی چیزی را حمل می‌کرد. در این بین روحی که بیشتر از بقیه به کاخ سفید می‌آید، روح (آبراهام لینکلن) است. (النور روزولت) یک بار گفت وقتی در اتاق لینکلن در حال کار بوده حضور پرزیدنت لینکلن را به وضوح حس کرده است که به او نگاه می‌کرد.
در زمان ریاست جمهوری روزولت یکی از کارکنان کاخ سفید می‌گفت روح لینکلن را با چشم خودش دیده است که روی لبه تختش نشسته بود و چکمه‌هایش را از پایش درمی‌آورد. یک بار دیگر و باز هم در زمان روزولت، (ویلهمینا) ملکه هلند یک شب مهمان کاخ سفید بود. او نیمه‌های شب با صدای ضربه‌ای به در اتاق از خواب بیدار شد. وقتی در را باز کرد رو به روی خود آبراهام لینکلن را دید که از درون راهرو به او خیره شده است. همسر کالوین کالیج می‌گوید چندین بار لینکلن را دیده است که دستهایش را در پشت گره کرده بود و در سالن‌ بیضوی کاخ ایستاده بود و از پنجره‌ بیرون را تماشا می‌کرد.

پل امیلی

پل امیلی پلی کوچک، سرپوشیده و تاریخی در منطقه (استو) در (ورمونت) است که خیلی‌ها سعی می‌کنند شبها از آن عبور نکنند. می‌گویند روحی به نام (امیلی) این پل را به تسخیر خود درآورده است. کار این روح فقط این نیست که درون اتاقک پل ظاهر شود و خود را به زندگان نشان بدهد بلکه او روحی ترسناک است و کارهای وحشت‌آوری انجام می‌دهد. به‌طور مثال اتومبیل‌ها را به شدت تکان می‌دهد و صورت قربانیان خود را با ناخن‌های نامرئی‌اش می‌خراشد. 150 سال است که اسبها و اتومبیل‌هایی که از این پل می‌گذرند خراشیده می‌شوند. مردم صدای زنی را می‌شنوند و هیکل روح مانندی را می‌بینند و شاهد ظهور نورهای عجیبی می‌شوند ولی در عکس‌های گرفته شده از پل امیلی چیزی جز نورهای گوی مانند (اورب) دیده نمی‌شود. داستان‌های متفاوتی درباره پل امیلی برسر زبان‌هاست. از دختر عاشقی که 150 سال پیش به‌خاطر محبوبش خود را بر روی پل حلق‌آویز کرد تا زنی که در دهه 1970 برای ترساندن بچه‌هایش این افسانه را سرهم کرد. ولی موسسه تحقیقاتی ماوراءالطبیعه آمریکا پس از بررسی این پل زیبا با دستگاه‌های پیشرفته به این نتیجه رسید که داستان‌های ارواح مردم چندان هم بی‌‌ربط نیستند و درون پل مسلما در تسخیر یک یا چند روح می‌باشد. روحی که صدای کشیده شدن ناخن‌هایش بر روی دیوارهای چوبی اتاقک روی پل، تن انسان را به رعشه وا می‌دارد.

روح دایی مایک

من دوازده سال پیش با اهالی یک خانه ارواح در جنوب نیوجرسی مصاحبه کردم. مطلبی که می‌خوانید داستانی است که خانم صاحبخانه درباره اتفاقات آن جا برایم تعریف کرد. این خانه خانه‌ای خلوت است که در خیابانی خلوت و در شهری کوچک قرار دارد.داستان ما از اوایل دهه 1960 آغاز شد. در آن زمان (مایک) برادر (جوآن) با یک دختر شلوغ و ناآرام که خانواده، او را (ردز) صدا می‌زدند نامزد شد. یک روز (مایک) و نامزدش(ردز) در فیلادلفیا اتومبیل‌سواری می‌کردند و با دوستانشان کورس گذاشته بودند. هر دوی آنها حسابی به هیجان آمده بودند و از سرعت لذت می‌بردند. (ردز) برای این‌که بازنده مسابقات نباشد پشت‌سر هم به مایک می‌گفت (گاز بده، گاز بده) کمی بعد دیگر طاقت نیاورد و از همان طرف پای خود را روی پدال گاز گذاشت و آن را فشار داد. مایک نتوانست اتومبیل را کنترل کند و اتومبیلشان چپ کرد. در این تصادف (ردز) فورا کشته و مایک به شدت زخمی شد به‌طوری که حتی نتوانست در مراسم تدفین (ردز) شرکت کند چون باید در تختش می‌ماند. وقتی خانواده از مراسم تدفین به خانه برمی‌گشتند، به اتاق مایک در طبقه بالا رفتند، به محض ورود آنها مایک برای آنها دقیقا توصیف کرد که (ردز) در تابوت چه لباسی بر تن داشت و چه جواهراتی به همراه داشت. خانواده او می‌پرسیدند که از کجا این‌چیزها را می‌داند و مایک پاسخ داد (ردز) پیش او آمده بود تا او را ببیند.
چندین سال بعد (بابی) پسر (جوآن) برای جنگ راهی ویتنام شد. دایی مایک به او گفت فردا تا من نیامده‌ام حرکت نکن. چون می‌خواهم یک سکه شانس به تو بدهم تا از تو حفاظت کند. دایی مایک خیلی اصرار داشت که این سکه را به بابی بدهد. روز بعد همه خانواده برای بدرقه (بابی) به فرودگاه رفتند.
همه به جز دایی مایک. دایی مایک هرگز به فرودگاه نیامد و بابی مجبور شد بدون دیدن او به ویتنام برود. وقتی جوآن به خانه برگشت همسایه‌ها به او گفتند تلویزیونش را روشن کند و به اخبار گوش بدهد. او تلویزیون را روشن کرد. اخبار، برادرش (مایک) را نشان می‌داد که کشته شده و روی زمین افتاده بود او به هنگام سرقت از یک بانک کشته شده بود زیرا می‌خواست یک کلکسیون سکه را بدزدد.
یک شب بابی در پایگاه خود نگهبان بود. نیمه‌های شب چشمش به شخصی افتاد که در تاریکی به او نزدیک می‌شود. فرمان ایست داد. اسلحه را به سمت او گرفت. تا به حال به سوی یک انسان واقعی شلیک نکرده بود و به همین خاطر تردید داشت. آن شخص نزدیک‌تر شد و ناگهان بابی او را شناخت. او (دایی مایک) بود. دایی مایک به او گفت پشت سرت را نگاه کن. وقتی بابی برگشت درست رو ‌به روی خود یک سرباز دشمن را دید که با خنجر آماده ایستاده بود. بابی فورا شلیک کرد و او را کشت وقتی برگشت دیگر دایی مایک آن‌جا نبود. دایی‌اش نتواسته بود سکه شانس را به او بدهد ولی گویا خود آن‌جا رفته بود تا جانش را نجات بدهد. پس از جنگ بابی راننده اتوبوس شد. یک شب دوباره احساس کرد درست مثل زمان جنگ حضور دایی مایک را حس می‌کند. صدای او را شنید که می‌گفت (پشت سرت را نگاه کن) او برگشت و مردی را دید که با یک چاقو آماده ضربه زدن به اوست. او آن مرد را خلع سلاح کرد و به پلیس تلفن زد.
بابی هنوز هم هرازگاهی که خطری تهدیدش می‌کند دایی مایک را می‌بیند.

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳
 

تایگر وودز آمریکایی با درآمد 75 میلیون دلاری اش همچنان در صدر ورزشکاران پردرآمد جهان قرار دارد/ دیوید بکام انگلیسی همچنان با 36 سال سن پردرآمدترین فوتبالیست جهان است
نشریه‌ معتبر فوربس در گزارشی لیست 50 ورزشکار که در سال 2011 پردرآمدترین ورزشکاران دنیا بوده اند را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، بر اساس نشریه‌ فوربس، از 50 ورزشکار پردرآمد جهان 15 نفر در رشته‌ی بسکتبال، سه نفر در رشته‌ی فوتبال آمریکایی، شش نفر در رشته‌ی اتومبیل‌رانی، شش نفر در رشته‌ی فوتبال، 11 نفر در رشته‌ی بیسبال، چهار نفر در رشته‌ی گلف، سه نفر در رشته‌ی تنیس، یک نفر در رشته‌ی بوکس و یک نفر در رشته‌ی موتور سواری فعالیت می‌کنند.
بنابر این گزارش، در میان بازیکنان فوتبال نیز بکهام در جایگاه ششم قرار گرفته و کریستیانو رونالدو عنوان هفتهمین فوتبالیست پردرآمد را به خود اختصاص داده و بعد این دو بازیکن، لیونل مسی ستاره آرژانتینی بارسلونا در این فهرست در جایگاه دهم قرار دارد.
فهرست پردرآمدترین ورزشکاران جهان به شرح زیر است:
1- تایگر وودز، گلف، 75 میلیون دلار، 35 سال
2- کوبی برایانت، بسکتبال، 53 میلیون دلار، 32 سال
3- لبرون جیمز، بسکتبال، 48 میلیون دلار، 26 سال
4- راجر فدرر، تنیس، 47 میلیون دلار، 29 سال
5- فیل مایکلسون، گلف، 46.5 میلیون دلار،40 سال
6- دیوید بکهام، فوتبال، 40 میلیون دلار، 36 سال
7- کریستیانو رونالدو، فوتبال، 38 میلیون دلار، 26 سال
8- الکس رودریگوئز، بیسبال، 35 میلیون دلار، 35 سال
9- مایکل شوماخر، اتومبیل‌رانی (فرمول یک)، 34 میلیون دلار، 42 سال
10- لیونل مسی، فوتبال، 32.3 میلیون دلار، 23 سال
11- فرناندو آلونسو، اتومبیل‌رانی (فرمول یک)، 32 میلیون دلار، 29 سال
12- رافائل نادال، تنیس، 31.5 میلیون دلار، 24 سال
13- والنتینو روسی، موتور سواری، 31 میلیون دلار، 32 سال
14- تام بردی، فوتبال آمریکایی، 31 میلیون دلار، 33 سال
15- لوییس همیلتون، اتومبیل‌رانی (فرمول یک)، 30 میلیون دلار، 29 سال
16- درک جتر، بیسبال، 29 میلیون دلار، 36 سال
17- دیل ارنهارت، اتومبیل‌رانی، 28.5 میلیون دلار، 36 سال
18- یائو مینگ، بسکتبال، 27.7 میلیون دلار، 30 سال
19- دوایت هاوارد، بسکتبال، 27.6 میلیون دلار، 25 سال
20- دوین وید، بسکتبال، 26.2 میلیون دلار، 29 سال
21- پیتون مانینگ، فوتبال آمریکایی، 26.1 میلیون دلار، 35 سال
22- اییچیرو سوزوکی، بیسبال، 26 میلیون دلار، ‌37 سال
23- کارملو آنتونی، ‌بسکتبال، 25.1 میلیون دلار، 26 سال
24- کاکا، فوتبال، 25 میلیون دلار، 29 سال
25- منی پاکو یائو، بوکس، 25 میلیون دلار،‌ 32 سال
26- جف گوردن، اتومبیل‌رانی، 24.9 میلیون دلار، 39 سال
27- رونالدینیو، فوتبال، 24.7 میلیون دلار، 31 سال
28- عمار استودمایر، بسکتبال، 24.5 میلیون دلار، 28 سال
29- ماریو شاراپووا، تنیس، 24.2 میلیون دلار، 24 سال
30- وین رونی، فوتبال، 24.1 میلیون دلار، 25 سال
31- جیمی جانسون، اتومبیلرانی، 24 میلیون دلار،‌ 35 سال
32- کوین گارنت، ‌بسکتبال، 23.8 میلیون دلار، 35 سال
33- سی.سی ساباتیا، بیسبال، 23.6 میلیون دلار، 30 سال
34- جیم فوریک، گلف، 23 میلیون دلار، 41 سال
35- وینس کارتر، بسکتبال، 21.8 میلیون دلار، 34 سال
36- یوهان سانتانا، بیسبال، 21.5 میلیون دلار، 32 سال
37- تیم دانکن، بسکتبال، 21.2 میلیون دلار، 35 سال
38- کریس پل، بسکتبال، 20.9 میلیون دلار، 26 سال
39- مارک تیکسریا، بیسبال، 20.8 میلیون دلار، 31 سال
40- رایان هاوارد، بیسبال، 20.8 میلیون دلار، 31 سال
41- میگوئل کابررا، بیسبال، 20.3 میلیون دلار، 28 سال
42- راشارد لوئیس، بسکتبال، 20.1 میلیون دلار، 31 سال
43- تاد هلتون، بیسبال، 19.6 میلیون دلار، 37 سال
44- ارنی الس، گلف، 19.6 میلیون دلار، ‌41 سال
45- جو مائر، بیسبال، 19.3 میلیون دلار، 28 سال
46- درک نویتسکی، بسکتبال، 19.3 میلیون دلار، ‌32 سال
47- بری زیتو، بیسبال، 19.2 میلیون دلار، 33 سال
48- جهری ایوانز، فوتبال آمریکایی، 19.1 میلیون دلار، 27 سال
49- پل گاسول، بسکتبال، 18.9 میلیون دلار، 30 سال
50- مایکل رد، بسکتبال، 18.8 میلیون دلار، 31 سال

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳
 
 
اخبار پولی مالی – ، آمریکا با 133 شرکت، ژاپن با 68 شرکت و چین با 61 شرکت در رده‌های اول تا سوم 500 شرکت برتر جهان قرار دارند.

به گزارش اخبار پولی مالی، در تازه‌ترین گزارش نشریه اقتصادی فورچون پردرآمد ترین 500 شرکت جهان برای سال  2011معرفی شدند.

در فهرست فورچون شرکت آمریکایی فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال ‌مارت با درآمدی معادل 421 میلیارد و 849 میلیون دلار در صدر قرار گرفته است. سود این شرکت نیز 16 میلیارد و 389 میلیون دلار اعلام شده است.

در رده دوم شرکت هلندی نفتی رویال داچ ‌شل با درآمد 378 میلیارد و 152 میلیون دلار و سود 20 میلیارد و 127 میلیون دلار قرار گرفته است.

در رده سوم نیز یک شرکت نفتی دیگر به نام شرکت آمریکایی اکسون‌ موبیل با درآمد 354 میلیارد و 674 میلیون دلار جای گرفته است. سود این شرکت نیز 30 میلیارد و 460 میلیون دلار عنوان شده است.

همچنین رده‌های چهارم و پنجم به شرکتهای انگلیسی نفتی بریتیش پترولیوم و چینی سینوپک اختصاص یافته است.

در رده‌بندی انجام شده از سوی نشریه فورچون همچون سالهای پیش نام هیچ شرکت ایرانی به چشم نمی‌خورد.

فهرست 10 شرکت بزرگ نخست جهان به لحاظ درآمدی:

1- فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌ مارت (آمریکا)، 421 میلیارد و 849 میلیون دلار

2- رویال داچ شل (هلند)، 378 میلیارد و 152 میلیون دلار

3- اگزون موبیل (آمریکا)، 354 میلیارد و 674 میلیون دلار

4- بریتیش پترولیوم (انگلیسی)، 308 میلیارد و 928 میلیون دلار

5- گروه سینوپک (چین)، 273 میلیارد و 422 میلیون دلار

6- شرکت ملی نفت چین (چین)، 240 میلیارد و 192 میلیون دلار

7- استیت گرید (چین)، 226 میلیارد و 294 میلیون دلار

8- تویوتا موتور (ژاپن)، 221 میلیارد و 760 میلیون دلار

9- هولدینگز پست ژاپن (ژاپن)،‌ 203 میلیارد و 958 میلیون دلار

10- چورون (آمریکا)، 196 میلیارد و 337 میلیون دلار

 
 
 

 

نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳
پرسش ها و سوالات متداول !

1- مستر کارت قابل شارژ (Debit) چیست ؟
این کارتها اعتبار معینی ندارند و کاربر میتواند برحسب نیاز به حساب خود وجوهی را واریز نموده و در پرداختهای اینترنتی از آنها استفاده نماید.

 

2- چگونه می توان مستر کارت خود را شارژ کرد ؟

1-  تماس با ما و واریز وجه به قیمت روز دلار با کارمزد کم (معمولا برای مبالغ کم تا چند صد دلار)

2- واریز وجه مورد نظر به حساب ارزی مستر کارت خود از طریق بانکهای داخل و خارج کشور (معمولا برای مبالغ بیش از چند هزار دلار)


3-‌در سایتهای اینترنتی موارد مورد درخواست از اطلاعات کارت که جهت پرداخت های الکترونیکی لازم است چیست ؟
- انتخاب روش پرداخت به صورت کارت اعتباری (Credit Card)
- انتخاب نوع کارت به صورت مستر کارت (®MasterCard)
- وارد کردن عدد 16 رقمی کارت به صورت دقیق
- وارد کردن عدد امنیتی 3 رقمی کارت به طور دقیق (CVC2)
- وارد کردن تاریخ انقضاء کارت به صورت دقیق
- وارد کردن نام حک شده شما بر روی کارت (Card Holder Name) به صورت دقیق

4- آیا کارتهای شما می تواند جایگزینی برای کارتهای اعتباری باشد ؟
بله ، این کارتها از نظر فروشنده کالا یا خدمات در اینترنت ،هیچ تفاوتی با سایر کارتهای اعتباری رایج نخواهد داشت و بطور کلی فروشنده قادر به تشخیص این تفاوت نیز نخواهد بود . هر تراکنش قابل انجام برروی کارت اعتباری بصورت غیر حضوری از طریق این کارت نیز قابل اعمال خواهد بود .

5- آیا ممکن است در بعضی از موارد (بخاطر مسئله تحریم) نتوان خرید اینترنتی انجام داد؟

بله ، برخی از کشورها بویژه آمریکا ممکن است با توجه به IP‌ شما که مشخص میکند از ایران است، خرید شما را نپذیرند ولی با توجه به اینکه Billing Address‌ کارت شما میتواند از کشور ثالث باشد در اکثر مواقع این مشکل پیش نمی آید. ضمن اینکه برخی از افراد میتوانند کاری کنند که IP انها ایران تشخیص داده نشود!

اما اگر به هر دلیل شما نتوانید خریدتان را انجام دهید مطمئنا با مستر کارتهای اعتباری دیگر نیز نخواهید توانست!


6- چگونه می توان اقدام به جلب اعتماد فروشنده نمود ؟
مانند هر نوع معامله ای ، صداقت در ارائه اطلاعات صحیح از مهمترین عوامل در جلب اعتماد فروشنده می باشد ، دقت کنید که فروشگاههای بزرگ ، فن آوری و هزینه های خاصی را صرف شناسایی مشتریان و تایید اعتبار آ نها می نماید . و به هیچ وجه تمایلی در به خطر انداختن اعتبار و سرمایه خود بوسیله انجام معامله ای نا مطمئن با افراد مشکوک نخواهد داشت . حتی اگر به سر انجام معامله در صورت ارائه اطلاعات صحیح خود مطمئن نیستند و امکان ارائه اطلاعات جایگزین برای شما وجود دارد ، انجام آن توصیه نمی شود.

7- آیا اقدامات دیگری وجود دارد که توجه به آنها در هنگام خرید احتمال موفقیت را افزایش دهد ؟
بله، بخش نکات تجارت الکترونیکی سایت حاوی اطلاعات در این زمینه می باشد ولی بطور خلاصه عدم استفاده از پستهای الکترونیکی رایگان ( نظیر Yahoo, Hotmail )، عدم تناقض ملیت و هویت IP شما با آدرس معرفی شده، اقدام به موقع برای ارسال مدارک مورد نیاز، پاسخ مناسب به پرسشهای هنگام خرید و بعد از آن، در بیش از 9۰٪ موارد کلیه موانع عدم اطمینان فروشنده را از بین خواهد برد.

8- در هنگام خرید فروشنده تقاضای ارسال شماره کارت از طریق پست الکترونیکی نموده آیا این روش مطمن می باشد ؟
خیر، اطلاعات رد و بدل شده از طریق پست الکترونیکی بسیار خطر پذیر و غیر مطمن از لحاظ امنیت می باشد. علاوه بر آن در قوانین کارت ها ی اعتباری، فروشندگان از ارسال و دریافت شماره کارت (و نه سایر اطلاعات) از طریق پست الکترونیکی منع شده اند بنا براین علاوه بر خطرناک بودن این طریقه معامله، اطمینان به این قبیل فروشندگان نیز آسان نمی باشد.

9- چگونه می توان از امنیت انجام تراکنش بر روی اینترنت اطمینان حاصل نمود ؟
امنیت رایانه شخصی شما از حملات نفوذ گرها تنها از طریق رعایت کردن نکات ایمنی و نصب نرم افزارهای امنیتی مخصوص امکان پذیر خواهد بود. اما امنیت ارتباط و تراکنش با فروشنده فقط از طریق محیط هاى SSL تامین خواهد شد. در صفحه ورود اطلاعات کارت اعتباری دقت نمایید که علامت امنیتی مرورگر شما در پایین صفحه اصلی مرورگر روشن شده و آدرس وب سایت با https شروع شده باشد. همچنین برای اطمینان بیشتر بر روی قفل بسته شده که عموما نشانه ورود به محیط امن می باشد دو بار کلیک نمایید و گواهی امنیتی را از نظر تاریخ، نام سایت، و سایر مشخصات کنترل نمایید. با این وجود اطمینان از صحت عملکرد فروشنده و کیفیت خدمات تنها با بررسی قرارداد و اخبار و اطلاعات سایت بصورت شخصی و تجربی ممکن می باشد.

10- فروشگاهی که همیشه کارت های قابل شارژ را می پذیرفت این بار نپذیرفته است، علت چسیت ؟
عدم پذیرش کارت حتی در فروشگاهی که همیشه از آن خرید می کنید امری غیر طبیعی نیست. در این صورت در مرحله اول به خطایی که در مقابل عدم پذیرش کارت شما صادر شده است توجه نمایید. در اکثر موارد یک اشکال فنی در سیستم پردازش فروشگاه دلیل اصلی آن می باشد، ولی کسری موجودی، عدم تطابق اطلاعات وارد شده با اطلاعات کارت، عدم صحت اطلاعات وارد شده و حتی تغییر اطلاعات وارد شده نسبت به اطلاعات ثبت شده قبلی خریدار با فروشنده و تاریخ انقضا نادرست از جمله دلایل رد آن مى باشد. در صورتی که خطای بازگردانده شده غیر معمول به نظر می رسد فورا با ما تماس بگیرید.

11- در حالیکه طبق محاسبات موجودی برای انجام یک خرید کافی می باشد ، فروشنده خطای مربوطه را درقیال عدم پذیرش کارت باز می گرداند، علت چیست ؟
دلایل ارائه شده توسط فروشنده ، همیشه درست ترین علت نمی باشند، با این وجود در بسیاری از موارد که ظاهرا کارت شما پذیرفته نمی شوند، مبلغ آن در کارت تعلیق می گردد. لذا محاسبات شما ممکن است بدون در نظر گرفتن این مقادیر صورت گرفته باشد. اشکال در سیستم پردازش کارت فروشنده باعث به تعلیق درآمدن موجودی کارت می شود و هر سعی مجددی نیز منجر به تعلیق مبلغ بیشتری خواهد شد. بهتر است ابتدا مسئله را با فروشنده و سپس با صادر کننده کارت در میان بگذارید.

12- آیا در صورت انقضای مدت اعتبار کارت، امکان تجدید آن وجود دارد ؟
بله. کارتهای قابل شارژی که توسز ما ارائه میشوند  این مزیت را دارند که از هزینه های صدور مجدد جلوگیری مینمایند. در پایان مدت انقضای کارت میتوان با پرداخت مبلغ اندکی (حدود ۳۰ دلار) کارت قابل شارژ را برای ۲ سال دیگر و پس از آن بطور دائمی تمدید نمود.

13- کارت خرید قابل شارژ گم شده یا مورد سو استفاده قرار گرفته را چگونه می توان متوقف نمود ؟
صادر کننده این نوع کارت هیچگونه مسئولیتی در قبال مفقود شدن و سو استفاده از کارت ندارد. تنها راه حل ممکن مصرف نمودن باقیمانده موجودی کارت در اسرع وقت می باشد.

14- چرا برای انجام خرید از سایت می بایست ابتدا به عضویت سایت در آمد ؟
این امر در اکثر سایتها الزامی نمی باشد. اما بعضی از سایتهای بعضا معروف نیز خریدار را مجبور به عضویت در سایت جهت تکمیل تراکنش یا معامله می نمایند. این قبیل سایتها معمولا اطلاعات شخصی و حتی کارت اعتباری شما را برای سهولت در خریدهای آتی نگهداری می نمایند.

 
فروش و عرضه Master Card‌ واقعی
 بالاخره انتظار دستیابی به کارتهای اعتباری واقعی Master Card‌ در ایران به پایان رسید.

با پیشرفت دانش کامپیوتر و اینترنت و کاربرد آن در تمامی عرصه های زندگی بشری ، تجارت الکترونیک و خریدهای اینترنتی و مبادله پول در اینترنت بعنوان سریعترین و کم هزینه ترین روش برگزیده شده است و در تمامی دنیا افراد از آن بعنوان یک تکنیک برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها استفاده می کنند .

در کشور ما ایران ، با وجود گسترش روز به روز اینترنت هنوز استفاده از کارتهای اعتباری آنطور که باید رایج نشده است و از همه بدتر بدلیل قرار گرفتن ایران در تحریم اقتصادی ورود این کارتها به ایران توسط بانکها با مشکل روبروست و کسانی که نیاز به کارتهای اعتباری دارند مجبور به تهیه آنها از شرکتهای حدواسط می شوند و بایستی هزینه های اضافی کلانی را نیز پرداخت کنند .

تا کنون برخی از شرکتها اقدام به عرضه کارتهای اعتباری مجازی میکردند که تنها قابل استفاده از طریق اینترنت بودند و هزینه افتتاح حدود ۱۰۰ دلار را برای یک سال داشتند. به این کارتها که فقط شامل یک نام و کد رمز بودند کارتهای Virtual‌ یا مجازی گویند که تنها کاربرد آن خرید از روی اینترنت بود و امکان استفاده از آنها در دستگاه های خودپرداز (ATM)‌ خارج از کشور نبود. بدیهی است برای مدیران و افرادی که در سفرهای خارجی هستند و قصد خریدی را دارند، Master Card‌ ای لازم است که قابل استفاده در دستگاه های خود پرداز باشد. ایراد دیگر کارتهای قبلی رایج در ایران عدم ضمانت تامین و پشتیبانی کارتها بود که یکی پس از دیگری به کار خود پایان میدادند.

کارتهای اعتباری که توسط شرکت پارسیان اصفهان عرضه و توسط بنده توزیع میشود یک کارت معمولی که Sub Account باشند، نیستند. بلکه کارتهایی کاملاً واقعی که از بانکی قبرسی صادر میشوند بطوریکه هر مشتری همراه با کارت خود یک حساب ارزی مربوط به بانک دارد و از هر جای دنیا میتواند به کارت خود مبالغ لازم را واریز کند. علاوه بر ان میتواند تمامی تراکنش های مربوط به کارت خود را از طریق سایت بانک کلاحظه و رهگیری کند. چیزی که هیچ یک از مستر کارتهای ارائه شده در ایران ندارند! پس در خصوص اعتبار کارتها کوچکترین مشکلی وجود ندارد.

دامنه کارائی Master Card :
 * تمامی شعب با نک های جهان ( پرداخت – دریافت )
 * بیش از 000 1000 خودپرداز و عابر بانک (ATM  ) در سراسر جهان
 *  تمامی مراکز خرید
 * سفارش خرید و پرداخت به وسیله تلفن و فاکس
 *خرید اینترنتی ، اشتراک سایت ها ، آموزش از راه دور و خرید نرم افزار ، کتاب ، مطبوعات ، مقالات و هر نوع کالای قابل خرید از طریق ایترنت

ویژگیهای و مزایای انحصاری:
● بانکداری الکترونیکی
● سرعت در نقل و انتقال پول
● امنیت بیشتر
● امکان انجام امور بانکی با موبایل
● پرداخت مالیات و قبوض به وسیلة اینترنت
● سهولت در صدور کارت ، فارغ از هر گونه کاغذ بازی و مراحل سنتی بانکی به وسیلة اینترنت
● ارائه Master Card Electronic  با اعتبار ۱ ساله مجهز به بانکداری الکترونیکی و قابل تمدید برای بیش از ۱ سال.
● خدمات امور مشترکین در ۲۴ ساعت و هفت روز هفته بوسیله اینترنت، ایمیل و تلفن
● بدون محدودیت موجودی و فارغ از هرگونه هزینه و شارژهای پنهان واضافی و پرداخت آنی پول به وسیلة تراول های مستر کارت
● تسویه اعتبار خرج شده در هر زمان بدون هیچگونه بهره بانکی
● مجهز به سیستم Master Card Secure Code  جهت امنیت در خریدهای اینترنتی
● امکان شارژ کارت خود از طریق خرید کارتهای Pre-Paid‌ (پیش پرداخت شده) در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق SMS‌ یا تلفن Tool Free‌ با گوینده فارسی زبان 
● امکان شارژ کارت ار طریق حواله بانکی و صرافی های داخل کشور
● امکان دسترسی سریع و Online‌ به صورت حساب ها به طور هفتگی و یا از طریق ایمیل و سایت مربوطه.
 ●امکان نقد کردن موجودی مستر کارت با قیمت روز دلار تنها با ۱٪ کارمزد توسط ما

 
مشخصات کارتهای جدید Master Card

سری جدید Master Card‌ با قابلیت های به مراتب بیشتر از کارتهای قبلی رسید!
کارتهای جدید علاوه بر دارا بودن مزایا و قابلیتهای کارتهای بانک بایدوری دارای قابلیت های اضافی زیر میباشد:

۱- Online Banking‌ کاملا فعال برای دارندگان کارت.
۲- صدور ۲ کارت (Real & Virtual) با نام شما و کاملا Register‌ شده.
۳- مدت اعتبار اولین کارت ۲ ساله و قابل تمدید.
۳- ایجاد حساب بانکی به نام شما جهت پرداخت و شارژ.
۴- امکان خرید های اینترنتی با محدودیت های بسیار بسیار کمتر.
۵- امکان برداشت وجه از تمام دستگاه های خودپرداز Master Card‌ و VISA Card .
۶- امکان Card to Card Transfer
۷- امکان شارژ از هر طریق ممکن و به دلخواه شما!
         E-Gold, حواله بانکی از داخل یا خارج کشور , Western Union و یا از طریق ما و هر طریق دیگر

شرایط صدور کارت:
۱- دارا بودن ۱۸ سال تمام
۲- دارا بودن پاسپورت و ارسال اسکن صفحه اول جهت ضرب دقیق نام شما بر روی کارت.
۳- هزینه Registeration ، Shipping و صدور کارت فیزیکی و هزینه فعال بودن سالانه به مدت ۲ سال جمعا٬  ۰۰۰/۱۴۶ تومان باضافه شارژ ماهانه 9.8 دلار برای کارت اصلی و فیزیکال و 12 دلار برای شارژ سالانه کارت مجازی که هزینه های ماهانه و سالانه بطور اتوماتیک و مستقیما از حساب شما کسر می شود.
۴- زمان تحویل : ۳۰ تا ۴۰روز
۵- افرادی که فقط قصد خریدهای اینترنتی را دارند میتوانند کارت ویرچوال را با هزینه ۵۵۰۰۰ تومان و ظرف مدت ۱ هفته تهیه نمایند

 
مشخصات مستر کارتهایی که ارائه میشوند
 

این کارتها در ۲ نوع عرضه میشوند:

۱- مجازی یا Virtual فقط جهت خریدهای اینترنتی مناسب است.( ۵۰۰۰۰ تومان + ۱۱۰۰۰ تومان شارژ سالیانه )
۲- Package کامل شامل هر دو کارت  مجازی و  واقعی (Physical ) جهت هم خریدهای اینترنتی و هم برداشت از دستگاه های ATM‌ یا خودپردازهای فروشگاه ها. ( ۱۴۶۰۰۰ تومان)

- هر ۲ نوع توسط بانکی قبرسی ارائه میشوند و وجه تمایز آنها با سایر کارتهای Debit موجود این است که به هیچ وجه Sub Account نیستند و برای هر نفر یک اکانت کامل افتتاح میشود.

- برای هر نفر کارتی مجزا با شماره ۱۶ رقمی و حساب بانکی منحصر به فرد ایجاد میشود بطوریکه هر شخص میتواند به حساب بانکی خود وجه واریز و کارت خود را شارژ کند!
- برای هر شخص اکانتی اینترنتی جهت کنترل تراکنش ها و واریز و برداشت های کارت اختصاص داده میشود.
کارتهای مستر کارت Physical دارای هولوگرام مستر کارت امریکا میباشند.

 
مستر کارت با قابلیت های خوب

یکی از سوالاتی که ممکن است به ذهن افراد خطور کند این است که از بین شرکتهای مختلفی که به عرضه مستر کارت میپردازند کدام را انتخاب کنیم؟! برخی از آنها خدمات محدودی می دهند و وقتی توان پاسخگوی به مشتری را ندارند به یکباره خدمات خود را قطع می کنند.

به چند پارامتر مهم در انتخاب مستر کارت دقت کنید و پس از آن انتخاب کنید:
1- هیچ کس نمیتواند مدعی شود که در ایران Credit Master Card  ارائه میکند. چون کشور ما تحریم است و فقط امکان خرید کارتهای Debit یا Pre-paid (از پیش پرداخت شده) وجود دارد. چون برای گرفتن کارت اعتباری یا Credit Card لازم است شما شهروند و Citizen کشوری غیر از ایران باشید و در آنجا نیز حساب با گردش خوب باشید تا بتوانید کارت اعتباری بگیرید. پس تنها میتوان کارتهایی را دریافت کرد که بتوان ابتدا آن را شارژ کرد و سپس خرج کرد.

2- یکی از مهترین پارامترهای یک مستر کارت خوب این است که عرضه کننده کارت یک بانک واقعی باشد نه یک موسسه اعتباری و نه یک شخص ثالث. چون معمولا اگر کارت را بانک عرضه نکند کارت شما یک زیر حساب یا Sub Account‌ است که از درجه اعتبار کمی برخوردار است و یلی از سایت ها آن را شناسایی نمی کنند. خیلی از کارتهای موجود در بازار ایران اینگونه هستند.

3- امکان شارژ مستر کارت با هزینه کم حداقل به دو طرق وجود داشته باشد. خیلی از مشتری ها نگران این هستند اگر فلان شرکت دیگر کار نکرد، چطور ما کارت خود را شارژ کنیم؟ یک مستر کارت ایده ال باید امکان شارژ مستقیم از طریق بانکهای مختلف از جمله بانکهای ایرانی را داشته باشد. ضمن اینکه شرکت عرضه کننده کارت با کارمزد خیلی پایین این خدمات را ارائه دهد. در حال حاظر هیچ شرکتی در ایران به غیر از ما امکان شارژ مستقیم کارت بوسیله کاربر را ارائه نمی کند.

4- هر کارت باید دارای شماره 16 رقمی، هولوگرام مستر کارت، کد امنیتی CVC2‌، شماره حساب منحصر به فرد بانکی قابل شناسایی، وب سایت مشخص جهت مشتریان جهت کنترل تراکنش ها، و آدرس بانک صادر کننده مشخص باشد تا از درجه اعتبار لازم برخوردار باشد. تنها مستر کارتی که درای همه مشخصات فوق باشد فقط کارتهای عرضه شده توسط ما است!

5- شماره و رمز مستر کارتهای واقعی از نوع مجازی آن مستقل باشد و کاربر بتواند موجودی کارت اصلی خود را به میزان دلخواه و کم به کارت مجازی خود منتقل کند تا امکان سرقت موجودی کارت اصلی از طریق اینترنت وجود نداشته باشد.

6- خرید کارت و فعال بودن آن منوط به گذاردن وثیقه، یا داشتن موجودی بالا در کارت نباشد و مشتری بتواند با حداقل موجودی حتی چند سنت کارت همیشه فعال داشته باشد

اگر مستر کارتی با قابلیت های بیشتر در ایران می شناسید، به ما معرفی کنید و یک مستر کارت رایگان از ما دریافت کنید!

 
نشانی اینترنتی و توضیحات مستر کارت mastercard
نشانى اینترنتى http://www.mastercard.com 
عنوان انگلیسى: Master Card
عنوان فارسى: مستر کارت
توضیحات: طریق پرداخت پول با مستر کارت در این سایت ارائه می شود.

 

 
هیتاچی و مستر کارت ، کارت هوشمند مشترک تولید می کنند
شرکت هیتاچی روز جمعه خبر از همکاری مشترک خود با شرکت بین المللی Master Card برای تولید کارت های هوشمند پیشرفته داد.
به گزارش بخش خبر ، هیتاچی ، بزرگترین شرکت ترکیبی ژاپن قرار است 2.41میلیون دلار سرمایه گزاری کند تا 18درصد از سهام این شرکت تجاری مشترک را که قرار است در سان فرانسیسکو تاسیس شود، برعهده بگیرد.
شرکت Master Card، 20درصد از سهام این شرکت مشترک ، Keycorp ، تولید کننده سیستم عامل های کارت هوشمند 18درصد و Oak Hill نیز 44درصد سهام باقیمانده را می گیرند.
اسمارت کارت یا همان کارت هوشمند در داخل ریزپردازنده ها و حافظه ها جای می گیرند و کار آنها تشخیص هویت یا انجام معاملات مالی است . عملکرد و امنیت این کارت ها بسیار بیشتر از کارت های کنونی است که از نوارهای مغناطیسی استفاده می کنند.
هدف این شرکت تولید کارت هایی مبتنی برسیستم عامل چند برنامه ای Multos است که تابع های گوناگونی چون تشخیص زیست سنجی کاربر تا انجام وظایف کارت های معمولی را دربر دارد .
هیتاچی قصد دارد برای تولید تجهیزات مربوط به کارت هوشمند همچون تولید دستگاهی برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی کارت تا سال 2009 حدود 80 بیلیون ین سرمایه گزاری کند.
 
مسترکارت (مجازی)
این نوع مسترکارت ماهیت فیزیکی ندارد (یعنی به شکل کارت نیست) و برای افرادی مناسب است که صرفا  برای خریدهای اینترنتی به مسترکارت نیاز دارند. مسترکارت مجازی پس از 6 روز به آدرس ایمیل ارائه شده در فرم سفارش ارسال می گردد.  این نوع مسترکارت هزینه شارژ ماهانه و سالانه ندارد. این کارت جهت خریدهای الکترونیکی ، هاست و دامین بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 
مستر کارت (فیزیکی)
این کارت ، یک مستر اصل می باشد و از نوع الکترونیک یا الکترون نیست و در هر جا که مستر کارت مورد قبول باشد ، پذیرفته خواهد شد. این کارت امکان خرید الکترونیکی ، دریافت پول از خودپرداز ، خرید تلفنی ، خرید از پایانه های فروش و ... را دارا می باشد و هیچ تفاوتی با کارت اعتباری ندارد ، تنها تفاوت آن اینست که تنها به مبلغ موجودی حساب خود می توانید خرج کنید.(لازم به ذکر است که کارتهای اعتباری با شرایط سخت صادر شده و به ملیت ایرانی داده نمی شود.) این کارت با اعتبار 2 ساله صادر شده و هزینه سالیانه نداشته و هزینه ماهیانه آن 3.95 دلار است. پس از اتمام اعتبار می توانید آنرا برای مدت 2 سال دیگر شارژ نموده و برای اینکار پرداخت هیچ هزینه ای لازم نیست! اینکارت در تمامی کشورهای امریکائی ، آسیائی ، اروپائی و.. بدون مشکل تست شده است.
نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/۳

 

1. رومی‌ها عادت داشتند از پنبه نسوز در لباس‌هایی که هر روز می‌پوشیدند استفاده کنند. (پیشینیان پلینی (یک طبیعت گرای رومی) گفته آنها به این دلیل لباسهایی با الیاف پنبه نسوز می‌پوشیدند که آنها سفیدتر از پارچه‌هایی با الیاف معمولی بودند و می‌توانستند خیلی راحت لباس‌هایشان را درون آتش پرتاب کنند. او همچنین خاطر نشان کرد که خدمتکارهایی که لباسهایی با الیاف معدنی می‌پوشیدند اغلب از بیماری‌های ریوی رنج می‌بردند.

2. در مصر باستان قلب انسان را جایگاه هوش و اطلاعات می‌دانستند نه مغز. مصری‌های باستان فکر می‌کردند مغز فقط چیزی است که درون سر را پر می‌کند. بنابراین آنها هنگام مومیایی کردن مغز را بیرون آورده و دور می‌انداختند، درحالیکه درمورد قلب دقت و توجه خاصی مبذول می‌داشتند!

3
. زمان رواج امراض مسری در قرون وسطی برخی از دکترها لباسها و ماسک‌هایی با نقوش ابتدایی و باستانی می‌پوشیدند به نام «لباس بیماری یا مرض».
  این ماسک دارای چشمی‌های شیشه ای قرمز رنگ بود که آنها تصور می‌کردند شخص را در برابر شیطان غیرقابل نفوذ می‌سازد. قسمت بالایی ماسک با گیاهان معطر و ادویه جات پر می‌شد تا محافظی باشد دربرابر «هوای بد» که اعتقاد داشتند مرض و بیماری را با خود حمل می‌کند.

4.
 3.500 سال پیش تخمین می‌زدند که جهان دوران باشکوه 230 ساله ای را داشته که در آن دوران هیچ جنگی اتفاق نیفتاده است.
5. در چرخه‌های شهرنشینی اروپای غربی و آمریکایی‌ها، بعد از اوایل قرن 17 تزئین ریش از دنیای مد خارج شد؛ برای مثال در سال 1698 پیتر پادشاه روسیه دستور داد مردها ریش‌هایشان را به طور کامل بتراشند و سال 1705 برای کسانی که ریش داشتند مالیات گذاشتند تا جامعه روسیه هم سو با معاصرانش در جوامع غربی شود.

6.
 پرفروش ترین کتاب قرن پانزدهم کتابی شهوانی به نام «داستان دو عاشق» بود که هنوز هم خوانده می‌شود!
نویسنده این کتاب اگرچه پاپ پیوس دوم (که سال‌های 1464-1458 سلطنت می‌کرد) بود، ‌اما تفاوتی با  «آنیس سیلوییوس پیکولومینی» نداشت.
7. در مصر باستان گربه‌ها را مقدس می‌دانستند. وقتیکه گربه خانگی یک خانواده می‌مرد، تمام اعضای آن خانواده ابروهایشان را می‌تراشیدند و تا موقعی که ابروها کامل رشد کند عذادار می‌ماندند.
8. مدل عمو سام در اثر معروف «تو را می‌خواهم» سال 1917 صورت نقاشی به نام جیمز مونتگومری فلاگ بود. برای تاثیرگذاری بیشتر او پرتره اش را مسن تر نقاشی کرد و ریش بزی بهش اضافه کرد.
9- 200سال قبل از میلاد وقتیکه شهر اسپارتای یونان در اوج قدرت خود بود به ازای هر شهروند 20 نفر خدمتکار وجود داشت. تصور کنید خانه‌های مردم آن زمان حتما از تمیزی برق می‌زد!!
نویسنده: وحید قادری - ۱۳٩٠/٧/٢

تصاویر زیر تصاویر بخشی از روستای ما سده می باشد.این روستا دارای بیش از 2000نفر جمعیت و500خانوار و ازتوابع شهرستان خنج می باشد(شهرستان خنج دراستان فارس واقع شده است).ضمنا تصاویر نمایش داده شده در روزی بهاری شکارشده است!

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Online User

كد تقويم

make cash