یک فیلم ضدایرانی دیگر!

شمارش معکوس اورشلیم

محصول ۲۰۱۱
هنرپیشگان: دیوید ای. آر. وایت ، آنا زیلینسکی ، رندی تراویس
کارگردان: هارولد کرنک

شخصی بنام راکول با یکی از ماموران «اف‌ بی آی» بنام شین تماس گرفته و ادعا می کند که اطلاعات مهمی را درباره « عجایب هفتگانه » دارد . پس از آنکه شین به نزد راکول می رود ، راکول در حالیکه حال و روز خوبی ندارد ، صحبتهای پراکنده و نه چندان واضحی پیرامون تهدید ایران برای دموکراسی جهانی می کند . زمانیکه راکول می خواهد ارتباط این صحبتها با « عجایب هفتگانه » را بیان کند ، فردی وارد خانه راکول شده و او را به ضرب گلوله می کشد و …

یکی از عادات‌های دیرینه آمریکا که تا امروز ادامه دارد ، مخالفت و مقابله کردن با هر نظریه و متعاقبا حرکت ، جنبش و یا انقلابی در دنیاست که در مقابل تفکرات و رفتار آمریکا مطرح شده باشد . سران آمریکا به محض آنکه احساس کنند آن نظریه و یا انقلاب با اهداف آنها در تضاد بوده و پتانسیل لازم را برای زیر سوال بردن تمام آنچه آمریکا از سعادت بشر مطرح کرده ، داراست ، شروع به مقابله وسیع و فراگیر کرده و تا زمان محو کامل آن ، در حوزه های مختلف تلاش خود را ادامه خواهد داد . در این میان هالیوود نیز (به عنوان بازوی تبلیغاتی آمریکا) بیکار نمانده و با ساخت فیلمهای مختلف در جهت اهداف تخریبی حرکت کرده و کمک بسیار زیادی به سران آمریکا می کند . از سال ۱۹۷۹ و پیروزی انقلاب اسلامی که به دشمنی آشکار آمریکا با ایران منجر شد ، هالیوود دست به کار شده و با ساخت فیلمهای مختلف همسو با رفتار ایران ستیزانه سران آمریکا ، در صدد تخریب وجهه ایران در سطح بین المللی بر آمد ؛ که می توان به فیلم مشهور « بدون دخترم هرگز » اشاره کرد . در سال های اخیر همزمان با شدت گرفتن دشمنی آمریکا با ایران که بعلت قوت گرفتن و نفوذ روزافزون ایران در دیگر کشورها بالاخص کشورهای خاورمیانه و مسلمان است ، تولید این گونه فیلمها نیز افزایش یافته و تقریبا هر سال شاهد ساخت فیلمی با مضمون ایران‌ستیزی هستیم که دو فیلم «۳۰۰» و « سنگسار ثریا م.» را می توان از مهمترین آنها دانست . اما می توان گفت فیلم «شمارش معکوس اورشلیم» فصل جدیدی در تولید این نوع فیلم هاست؛ چراکه در گذشته فیلمها حول تفکر ایران‌ستیزی شکل گرفته و وجهه ای بسیار زشت و حقیر از ایران و ایرانی را به نمایش می گذاشتند، ولی در این فیلم علاوه بر عنصر مذکور، «ایران‌هراسی» نیز به آن اضافه شده و ایران تهدیدی بسیار جدی برای همه دنیا نشان داده می شود؛ بطوریکه اگر آمریکا هرچه سریعتر با این تهدید به مقابله برنخیزد، ایرانی ها آمریکا و بلکه دنیا را نابود خواهند کرد.

قصه فیلم بر اساس کتاب پرفروش « شمارش معکوس اورشلیم » نوشته کشیش ایوانجلیست « جان هگی » ساخته شده است . وی که بنیانگذار سازمان « مسیحیان متحد در دفاع از رژیم صهیونیستی » بوده و از مشهورترین رهبران « مسیحی انجیلی » است ، اعتقاد دارد تمام مسلمانان برنامه ریزی شده اند تا آدم بکشند و به همین علت نمی شود با آنان صلح کرد ، و همچنین معتقد است از عناصر ضروری برای وقوع آرماگدون و ظهور دوباره مسیح ، حمله پیش دستانه به ایران می باشد ؛ که در سراسر فیلم سعی شده است این مطلب به مخاطب القا شود .

در فیلم پس از آنکه راکول ترور می شود مامور شین ، قاتل او را دستگیر کرده و در زمان بازجویی شین متوجه می شود ، ضارب راکول با خود عباراتی را بیان کرده که این عبارات در کنار صحبتهای او با شین خبر از وقوع انقلابی در آینده را می دهد . در این میان ایو ، همسر سابق شین که او نیز مامور اف بی آی بوده و پدرش برای سازمان سیا کار می کند ، وارد ماجرا شد و مشخص می شود که ضارب راکول تروریستی‌ست حرفه ای بنام تانر و برای روسیه کار می کند.

از همان ابتدا مشخص می شود که ماجراهای فیلم همزمان است با مذاکرات صلح فلسطین با رژیم صهیونیستی که این مسئله چند بار از طریق یک برنامه تلویزیونی و با تاکید فراوان کارشناس برنامه بر مظلومیت این رژیم و بی نتیجه بودن مذاکرات و تهدید ایران بیان می شود . در یکی از این برنامه ها کارشناس بیان می کند “… افرادی اعتقاد دارن این مذاکرات نباید اتفاق بیافته ، آنها عقیده دارن رژیم صهیونیستی باید نابودبشه ، کشورهای بد ذات سعی دارن با ساخت سلاح اتمی ما رو به سمت بزرگترین تهدید بشر هدایت کنن ( که اشاره ای‌ست به ایران ) … رژیم صهیونیستی و آمریکا خواهان صلح هستن ” و برای تاکید بر مظلومیت رژیم صهیونیستی و نیز بیان اعتقادات مسیحیان انجیلی در قسمت دیگری از برنامه کارشناس بیان می کند ” … رژیم صهیونیستی باید قسمتی از سرزمینهاش رو بده … رژیم صهیونیستی این کار و از ۱۹۴۸ کرده و موجب ایجاد حزب الله در لبنان و حماس تروریست در غزه شده … رژیم صهیونیستی در ۳۵۰۰ سال پیش با فرمان خدا هدایت می شد … اون دیگه سرزمینی برای خودش نداره ”

تحقیقات شین و ایو حول مسئله راکول و « عجایب هفتگانه » ادامه پیدا کرده و با کمک دیگر افراد بخصوص پدر ایو مشخص می شود که منظور از « عجایب هفتگانه » ، هفت چمدان حاوی بمب بوده که ایران توسط ماموران خود وارد آمریکا کرده و قصد دارد آمریکا را که بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی‌ست به هرج و مرج کشانده و در نتیجه موجبات نابودی هر دو را فراهم آورد . در قسمتی از فیلم ایو بیان می کند که طبق پیش‌گویی های کتاب حزقیل مردم فارس با روسها برای نابودی رژیم صهیونیستی متحد خواهند شد ، که در ادامه فیلم طی تحقیقات دو مامور این مسئله آشکار می شود .

در کنار تزریق این افکار در فیلم سعی شده است تا مخاطب به «ایمان به خدا و انجیل» ( از نوع مسیحیت انجیلی ) ترغیب شود که برای این امر در کنار ماجراهای پیرامون ایو و شین خانواده ای متشکل از زنی بشدت با ایمان و شوهری کاملا بی اعتقاد مطرح می شود ؛ در همین راستا تروریستهای ایرانی همراه با چمدانها در همسایگی این خانواده مستقر می شوند که کنجکاوی شوهر خانواده موجبات لو رفتن عملیات تروریستی و ایمان آوردن شوهر به خدا ، انجیل و پیشگویی های کتب مورد علاقه مسیحیان بنیادگرا را فراهم می کند.

البته از این فیلم بعلت کیفیت بسیار نازل آن استقبال چندانی نشده است ولی با توجه به قدرت و محبوبیت رو به افزایش لابی ها و تشکلات مسیحیان انجیلی در آمریکا که حتی زنگ خطر محو لابی هایی چون ایپک از فضای سیاسی آمریکا را نیز به صدا در آورده اند ، می توان پیش بینی کرد که در آینده ساخت اینگونه فیلمها و تزریق این افکار به مخاطب آمریکایی از طریق فیلمهای هالیوودی شدت بیشتری یابد .

/ 0 نظر / 40 بازدید